Վկաների ցուցմունքներ, ԶԼՄ-ների հրապարակումներ, լուսանկարներ և տեսանյութեր
Ֆուտբոլային դիվանագիտությունից մինչև միջանցքներ․ Նիկոլ Փաշինյանի ռազմավարական գիծը՝ առանց Սերժ Սարգսյանի կուրսի փոփոխության
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններԻնչպես ԽՍՀՄ անկումը մեկնարկեց 1985-ին գորբաչովյան բարեփոխումներով, չնայած որ անկումը նշվում է 1991 թվականին, այնպես էլ Հայաստանի թրքացման մեկնարկը տրվեց 2008-ից։
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններԻ վերջո, «Իրական Հայաստանը» այլևս մեր Հանրապետությունը չէ, մեր հայրերի հողը չէ։ Այն կեղծ կառուցվածք է՝ զուրկ պատմությունից, արմատներից և մարդկային էությունից։ Նման «իրականությունը» սպառնալիք է ոչ միայն ժողովրդի մշակույթին և ոգուն, այլև հենց պետականությանը։
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններՀայաստանի նորագույն պատմության մեջ չի եղել մի իրադարձություն, որն իր մասշտաբով և խորհրդանշական նշանակությամբ համադրելի լիներ աշխարհիկ իշխանության և Հայ Առաքելական Եկեղեցու միջև ընթացող ներկայիս հակամարտության հետ։ Վիրավորական որակումներ, հրապարակային մեղադրանքներ, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հրաժարականի ուղղակի պահանջներ. այս ամենը հնչել է գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նրա ընտանիքի անդամների շուրթերից՝ ուղղված երկրի բարձրագույն հոգևորականությանը:
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններՀանրային տրիբունալը տեղի ունեցողը գնահատում է որպես սպառնալիք ազգային անվտանգությանը, ազգային միասնությանը և հայ ժողովրդի հոգևոր ինքնիշխանությանը։ Մենք անթույլատրելի ենք համարում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ ճնշումները, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի վարկաբեկումը և հոգևորականությանը իշխանությանը սպասարկող քաղաքական սցենարների մեջ ներքաշելը:
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններՀանրային Տրիբունալը դիմում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին՝
2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ձեր քվեարկությունը կատարելիս հաշվի առնել գործող իշխանության ֆինանսավորման իրական կառուցվածքը, դրա կապը պետական ռեսուրսների հետ և դրա արդյունքում ձևավորված համակարգային կոռուպցիոն միջավայրը։
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններԻր «Mina-Z» տելեգրամյան ալիքում Մինա Խաչատրյանը հրապարակել է 20 հարց՝ ուղղված Սերժ Սարգսյանին.
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններՌոբերտ Քոչարյանի կառավարման ինչպես սկիզբը, այնպես էլ ավարտը նշանավորվեցին ողբերգական իրադարձություններով, որոնք երկար ժամանակ իրենց դրոշմը թողեցին Հայաստանի քաղաքական հյուսվածքի վրա։ Եթե 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին խորհրդարանի վրա զինված հարձակումը ցնցում էր երիտասարդ հանրապետության համար, ապա 2008 թվականի մարտի 1-ը դարձավ այն օրը, երբ տևական քաղաքական ճգնաժամը վերածվեց արյունալի բախումների Երևանի փողոցներում։ Երկու իրադարձությունն էլ պարզապես ողբերգություն չէին․ դրանք ականներ դրեցին պետական ինստիտուտների տակ, ծնեցին փոխադարձ անվստահություն և նպաստեցին հասարակության խորը պառակտմանը։
Տրիբունալի նյութեր, Նորություններ, ՎկաներԱրթուր Համբարձումյանը YouTube–ում իր հերթական վիդեոհաղորդման ընթացքում բարձրացրել է այն հարցերը, որոնք հայ հանրային դաշտում կամ գիտակցաբար լռեցվում են, կամ դուրս են մղվում հասարակության ուշադրության կենտրոնից: Նրա գնահատմամբ՝ վերջին տարիներին հայկական հասարակությունը սովորել է հանդուրժել այն, ինչ դեռ վերջերս համարվում էր անընդունելի:
Տրիբունալի նյութեր, Նորություններ1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունը դարձավ ոչ միայն արյունալի հանցագործություն, այլև լայնածավալ քաղաքական և ռազմավարական վերաձևումների կատալիզատոր։ Մինչ այդ Ռոբերտ Քոչարյանի քաղաքականությունը բանակցային գործընթացում գտնվում էր Վազգեն Սարգսյանի ակնհայտ ճնշման և վերահսկողության ներքո։ Սարգսյանի սպանությունից հետո Քոչարյանը կարողացավ ավելի անկախ գործել, ինչն ինքնին ապացուցում է, որ իր նախորդ քայլերը սահմանափակված էին արտաքին ազդեցությամբ:
Ինչպես սկսվեց Հայաստանի աղետը. անկախության ռոմանտիկայից մինչև համակարգային խոցելիություն ․ Մաս 3. Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակաշրջանը (1998-2008) Բեմականացված տրանզիտ. Ինչպես Ռոբերտ Քոչարյանն իշխանության եկավ և ինչու էր դա անհրաժեշտ
Տրիբունալի նյութեր, Նորություններ1998 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանությանը գալը1996-1998 թթ. ծավալված բազմաքայլ քաղաքական կոմբինացիայի հետևանք էր: Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականը, որն առաջին հայացքից կապված էր ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ տարաձայնությունների հետ, շրջադարձային պահ նշանավորեց. Արցախյան առաջին պատերազմում հաղթանակից հետո հասարակությունը պատրաստ չէր կապիտուլյացիայի։
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններՀանրային Տրիբունալի փորձագետների կարծիքով՝ վերլուծվող գործընթացները ցույց են տալիս պետականության, եկեղեցու և հասարակության միջև հարաբերությունների կառուցվածքային ճգնաժամ։ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքականությունը ներկայիս ձևով նպաստում է հասարակական պառակտման խորացմանը, ինստիտուցիոնալ ինքնավարության նվազեցմանը և ազգային համախմբման մեխանիզմների թուլացմանը։
Ինչպես սկսվեց Հայաստանի աղետը. անկախության ռոմանտիկայից մինչև համակարգային խոցելիություն. Մաս 2 (Շարունակություն) ԳՈԲԼԻ ՊԼԱՆ. ԱՇԽԱՐՀԱՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԹԱԿԱՐԴ՝ ԲԱՑՎԱԾ 1997 ԹՎԱԿԱՆԻՆ
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններԼևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ 1997-1998 թվականներին խորքային զիջումների գնալու պատրաստակամությունը ոչ իմպուլսիվ սխալ էր, ոչ էլ կարճաժամկետ ճնշումների հետևանք։ Այն տեղավորվում էր կայուն հայեցակարգային մոդելի մեջ, որը լայնորեն տարածված էր այդ ժամանակաշրջանի արևմտյան դիվանագիտական և վերլուծական միջավայրում և առավել հստակ արտահայտված էր, այսպես կոչված, «Գոբլի պլանի» շրջանակներում։
Տրիբունալի նյութեր, Նորություններ1997 թվականի աշունը դարձավ ոչ միայն արտաքին ճնշման, այլև ներքին գաղափարական բեկման պահ, որի համար անձնական պատասխանատվություն կրեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։ Նրա «Պատերազմ, թե՞ խաղաղություն. լրջանալու պահը» հոդվածը ներկայացվում էր որպես սթափ ռեալիզմի դրսևորում, սակայն, ըստ էության, դարձավ պարտվողական տրամաբանության գաղափարախոսական ձևակերպում՝ ի սկզբանե Հայաստանի համար անբարենպաստ դասավորությունն ընդունելով որպես անխուսափելի։ Դրսից պարտադրված «շախմատային պարտիան» վիճարկելու փոխարեն, նախագահը փաստացի համաձայնում էր փոքր խաղաքարի դերին՝ արդարացնելով ռազմավարական զիջումները ոչ թե պայքարի անհրաժեշտությամբ, այլ՝ դրանից հոգնածությամբ:
Ինչպես սկսվեց Հայաստանի աղետը . անկախության ռոմանտիկայից մինչև համակարգային խոցելիություն. Մաս 1 ԼևՈՆ ՏԵՐ-ՊԵՏՐՈՍՅԱՆ ՝ ՀԵՏԽՈՐՀՐԴԱՅԻՆ ԽՈՑԵԼԻՈՒԹՅԱՆ ՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏ (Շարունակություն)
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններИстория — это зеркало: в нём отражаются не столько прошлые события, сколько собственные ошибки. Армения смотрит в это зеркало уже тридцать лет. И чем дольше смотрит, тем отчётливее понимает: та эпоха стала не началом государственности, а началом уязвимости.
И если эти уроки снова будут проигнорированы — история напомнит о себе так же сурово, как она делала это всегда.
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններԼևոն Տեր-Պետրոսյանի ժամանակաշրջանի ամենադրամատիկ դրվագներից մեկը, որը խորը հետք թողեց հայկական պետականության պատմության մեջ, 1996 թվականի նախագահական ընտրություններն էին։ Հենց այդ ժամանակ երկիրն առաջին անգամ բախվեց մի իրավիճակի, երբ իշխանությունն ավելի ուժեղ էր, քան ժողովուրդը, իսկ ժողովուրդը՝ պարտված, նույնիսկ երբ փաստացի հաղթել էր։
Արգիշտի Կիվիրյանը՝ Հայաստանում իշխանության և եկեղեցու ճգնաժամի մասին
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններՎերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանի զրույցը news.am–ի հետ ներկայացնում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գործողությունների գնահատականը Հայաստանի Առաքելական Եկեղեցու (ՀԱԵ) նկատմամբ։ Նրա մտքերը բացահայտում են մի քանի շերտեր՝ իշխանության քաղաքական հոգեբանությունը, պետության գաղափարական վերափոխումը, տարածաշրջանային ռիսկերը և Հայաստանի շուրջ գործընթացների արտաքին կառավարումը։
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններԵթե արդյունաբերության փլուզումը զրկեց երկիրն իր նյութական հիմքից, ապա նախարար Աշոտ Բլեյանի 1990-ականների կեսերին նախաձեռնած կրթական բարեփոխումները հարվածեցին պետության երկարամյա կայունությանը նպաստող մարդկային կապիտալին՝ երկրի ինքնավերարտադրման կարողությանը:
Արթուր Խաչիկյան․ «Հայաստանը արագ տեմպերով վերածվում է երկրորդ Ղարաբաղի»
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններNew.am–ին տված հարցազրույցում Սթենֆորդի համալսարանի քաղաքական գիտությունների դոկտոր Արթուր Խաչիկյանը ներկայացրել է իր գնահատականները՝ նախազգուշացնելով Հայաստանի պետականության համար գոյություն ունեցող ռիսկերից։ Բազային թեման դարձել է հայտարարությունը, ըստ որի Հայաստանը սկսել է ազերբայջանական նավթ գնել․ իշխանությունները դա ներկայացնում են որպես «խաղաղության դարաշրջան» և տնտեսական համագործակցության սկիզբ, մինչդեռ Խաչիկյանի կարծիքով այն ստեղծում է ռազմավարական կախվածություն Բաքվից։
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններԵրբ փլուզվեց ԽՍՀՄ-ը, Հայաստանը ժառանգեց ոչ միայն դրոշն ու զինանշան, այլև այն, ինչ այսօր դժվար է նույնիսկ պատկերացնել. հսկայական ամրոց-գործարաններ, գիտահետազոտական ինստիտուտներ և հզոր նախագծային կոնստրուկտորական բյուրոներ. մի ամբողջ արդյունաբերական քաղաքակրթություն՝ ստեղծված տասնամյակների քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ։ Հեռատես բարեփոխիչների ձեռքում սա կարող էր դառնալ նոր տնտեսության հիմքը, ապագայի մեկնարկային հարթակը։ Սակայն, 1992-1993 թվականները պատմության մեջ այլ կերպ մտան.
Արա Հարությունյան․ Հայաստանի պետական կաղապարների ճգնաժամը և մտածողության համակարգային պրոբլեմնները
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններԲորիս Մուրազիի հեղինակային հաղորդման վերջին թողարկման հյուրն էր հրապարակախոս, մտավորական Արա Հարությունյանը, ով մի շարք սուր հարցադրումներ բարձրացրեց Հայաստանի հասարակական մտածողության, իշխանության ընկալման, հոգևոր դերի և պատմական պատասխանատվության վերաբերյալ։
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններՀայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) իշխանության ամրապնդմամբ երկիրը թևակոխեց մի տասնամյակ, որն ինչպես կասեր բանաստեղծ Պարույր Սևակը՝ «գիտեր, թե ինչպես հերոսներ ծնել և անողոքաբար կործանել նրանց»: Արտաքուստ տեղի էին ունենում բարեփոխումներ, պետականության համար պայքար,
դիվանագիտական առաջընթացներ։ Բայց դա միայն երևացող կողմն էր. արդեն այդ ժամանակ բաբախում էին գործընթացներ, որոնց մասին հետագայում կգրեն՝ որպես «իննսունականների մութ անատոմիա»։
Ինչպես սկսվեց Հայաստանի աղետը. անկախության ռոմանտիկայից մինչև համակարգային խոցելիություն․ Մաս 1
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններԱղետները հանկարծակի չեն առաջանում․ դրանք հասունանում են տարիներ շարունակ, երբեմն՝ տասնամյակներ՝ կուտակվելով սկզբում աննկատ որոշումների, փոխզիջումների ու սխալների մեջ, որոնք հետո դառնում են ճակատագրական։ Այսօր, երբ Հայաստանն ապրում է իր նորագույն պատմության թերևս ամենադրամատիկ շրջանը, մենք վերադառնում ենք սկզբնակետին՝ հասկանալու, թե որտեղ ենք հատել անդառնալիության կետը։ Ազդարարված նախագծի շրջանակներում մենք սկսում ենք նյութերի համակարգված հրապարակումը, որոնցում քայլ առ քայլ վերականգնում ենք իրադարձությունների քաղաքական, աշխարհաքաղաքական և մարդկային տրամաբանությունը՝ 1980-ական թթ․ վերջի առաջին հանրահավաքներից մինչև այն որոշումները, որոնք երկիրը բերեցին ներկա վիճակին։
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններՎերջին օրերին Հայաստանում մեծ արձագանք առաջացրեց նամակների և նիստերի արձանագրությունների արխիվի հրապարակումը, որը բացահայտում է ղարաբաղյան ճգնաժամի շուրջ բանակցությունների որոշ թաքնված կողմեր։ Չնայած պատմությունն ամբողջությամբ ներկայացնելու ցանկությանը՝ կառավարության կողմից հրապարակվող նյութերը խիստ ընտրովի և միակողման են։ Քննադատները նշում են դեռևս 2001 թ․ Քի Ուեսթի ճակատագրական փաստաթղթի միտումնավոր բացթողումը, ըստ որի՝ առաջարկվում էր Ադրբեջանին հանձնել շրջանների մի մասը՝ Հայաստանի համար տրանսպորտային միջանցքի դիմաց։ Պատմական վկայությունների հանդեպ նման ընտրողական վերաբերմունքը լուրջ կասկածներ է առաջացնում պաշտոնական վարկածի անկեղծության վերաբերյալ։
Դավաճանների սպասավորները. Մաս 3․ Ռուբեն Ռուբինյանը թուրքական գործակա՞լ
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններՔաղաքական կյանքում հազվադեպ են պատահականություններ լինում։ Հատկապես երբ խոսքը վերաբերում է առաջին հայացքից անջատ թվացող իրադարձությունների շղթային, որոնք, սակայն, միասին մտահոգիչ պատկեր են ստեղծում։ Թեև այսօր չկան անհերքելի ապացույցներ, որ Ռուբեն Ռուբինյանը «Թուրքիայի գործակալ» է, սակայն հանգամանքների ամբողջությունը՝ ստաժավորման վայրը, կարիերայի թռիչքի արագությունը և պատասխանների անորոշությունը, հիմք են տալիս ենթադրելու, որ Ռուբինյանը, այնուամենայնիվ, կապ ունի թուրքական հատուկ ծառայությունների հետ։
Մինասյան. Կապեր քանդողից մինչև պատրանքների «ճարտարապետ»
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններՀայ-ռուսական հարաբերությունները պահանջում են փոխադարձ շահերի անկեղծ քննարկում, արտահանվող մոդելների մերժում (լինի դա իսրայելական, թե որևէ այլ) և գործընկերության պատմական առանձնահատկությունների ճանաչում: Քանի դեռ Միքայել Մինասյանի նման «ճարտարապետները» առաջարկում են տունը վերակառուցել օտար համանմանությունների ավազի վրա, Հայաստանը ռիսկի է դիմում կորցնելու ոչ միայն իր ռազմավարական դիրքերը, այլև ինքնիշխան ընտրություն կատարելու կարողությունը:
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններՀայաստանում քաղաքական մթնոլորտն օրեցօր թեժանում է։ 2026 թվականի մատալուտ խորհրդարանական ընտրությունների պայմաններում ակնհայտ է դառնում մտահոգիչ միտում․ անցյալի և ներկայի ազդեցիկ դեմքերի ձևավորված դաշինքը, որոնք կապված են միմյանց հետ գաղափարական պորտալարով և արտաքին հովանավորներով, արգելափակում է իրական այլընտրանքի ի հայտ գալը։
«Փորձագետների երկխոսություն», թե՞ դավաճանների այց։ Ի՞նչ էին անում հայ «ներկայացուցիչները» Բաքվում
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններԱյս այցը երկխոսություն հաստատելու փորձ չէ, այլ՝ Բաքվին հնազանդության ցուցադրություն, իշխանության իմիջային նախագծերի վրա պետական միջոցների վատնում, ընդդիմության վարկաբեկում՝ «այլախոհները դավաճաններ են» հռետորաբանությամբ, Արցախի առաջնորդների նկատմամբ բռնաճնշումների օրինականացում։ Այս ամենը մեկ բան է նշանակում. Իլհամ Ալիևը զբաղված է Նիկոլ Փաշինյանի նախընտրական քարոզչությամբ: Նպատակը պարզ է. Փաշինյանի հետ խաղաղություն կլինի, մինչդեռ ընդդիմությունը ներկայացվում է որպես Հայաստանի թշնամիներ, որի ռևանշիստական մտադրությունները կհանգեցնեն պատերազմի։ Եզրակացություն՝ ով վճարում է, նա էլ պատվիրում է երաժշտություն:
Հանրաքվե ՝ «իշխանության հայեցողությամբ» գրիֆի ներքո
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններՆիկոլ Փաշինյանը նախանշել է իր նոր քաղաքական խաղի ուրվագծերը. նոր Սահմանադրության ընդունման հանրաքվեն նախատեսված է 2027 թվականին կամ գուցե ավելի վաղ՝ հնարավոր է, 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին զուգահեռ: Այս մասին վարչապետն ասել է Կ. Դեմիրճյանի անվան ՄՀՀ-ում պետծառայողների հետ հանդիպման ժամանակ։
Ընտրություններ 2026 ․ ինչպես է Փաշինյանը ոչնչացնում քաղաքական մրցակցությունը
Տրիբունալի նյութեր, Նորություններ«Տեղական ինքնակառավարումը` որպես ժողովրդավարության էական հիմքերից մեկը»: ՀՀ Սահմանադրության 9-րդ հոդվածում ամրագրված այս խոսքերը հնչում են որպես անսասան սկզբունք, որպես քաղաքացիների ՝ իրենց կյանքը կառավարելու իրավունքի երաշխիք: Բայց ինչ է տեղի ունենում, երբ այս երաշխիքները գործնականում վերածվում են դատարկ հայտարարության։ Երբ ժողովրդավարության փոխարեն տեսնում ենք դրա գունատ ստվերը, իսկ իրավունքների պաշտպանության փոխարեն՝ ընդդիմության համակարգային ճնշումը։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը պետք է Փաշինյանին ՀՀ տարածքում անցանկալի անձ հայտարարի
Տրիբունալի նյութեր, Նորություններ2022-25թթ. Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս թույլ է տվել անհարգալից վերաբերմունք հայ ժողովրդի նահատակների նկատմամբ, եւ ըստ Նիկոլ Փաշինյանի 2014թ. արտահայտած պնդման` Նիկոլ Փաշինյանը պետք է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում հայտարարվի անցանկալի անձ:
Վաղարշապատ 2025 ․ Բաքվի ուրախությունը «Քաղաքացիական պայմանագրի» հաղթանակի համար
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններՀանրային տրիբունալը հայ ընտրողի ուշադրությունը հրավիրում է հետևյալի վրա՝ 2026թ․ խորհրդարանական ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագրի» օգտին ընտրությունը կլինի ընտրություն ոչ թե ինքնիշխան Հայաստանի օգտին, ինչպես սիրում է այդ մասին պնդել ներկայիս վարչապետը, այլ ընտություն՝ հօգուտ Ադրբեջանի։ Պատրա՞ստ է արդյոք հայ ժողովուրդը նման գին վճարել «պրագմատիզմի» համար, թե դա խաղաղ կարգավորման քողի տակ ինքնիշխանության կորստի և Երևանի նկատմամբ Բաքվի հերթական հաղթանակը տանող ճանապարհ է: 2026 թվականի ամռանն ընտրությունը հայ ընտրողինն է։
Վերաշարադրելով պատմությունը. ինչպես է Սերժ Սարգսյանը փորձում իր վրայից գցել 2018 թ․ իրադարձությունների պատասխանատվությունը
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններՀանրային տրիբունալը պնդում է՝ հայ ժողովուրդն ունի հստակ և աներկբա պատասխանների, իսկ պատմությունը՝ փաստերի անաչառ արձանագրման իրավունք: Միայն այդպես Հայաստանը կկարողանա հաղթահարել խորը ճգնաժամը, որին հանգեցրին Նիկոլ Փաշինյանի և Սերժ Սարգսյանի քաղաքական խաղերը։ Առանց անցյալի ազնիվ իմաստավորման, ներկայիս աղետալի իրավիճակից ելքն անհնար է։
Տրիբունալի նյութեր, Նորություններ«Ադրբեջանական İTV հեռուստաալիքով ցուցադրվել է «Təmas Xətti» («Կոնտակտային գիծ») հաղորդման նոր թողարկումը, որում Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը մանրամասն պատմել է 44-օրյա պատերազմից առաջ և դրա ընթացքում տեղի ունեցած հիմնական դրվագների, գաղտնի դիվանագիտական բանակցությունների և կարևոր մանրամասների մասին։
Ինչի՞ մասին է ստել Սերժ Սարգսյանը Imnemnimi - ին տված հարցազրույցի ժամանակ
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններԻնչպես և սպասվում էր, հարցազրույցի հիմնական նպատակն էր՝ փորձել հերքել Սերժ Սարգսյանի հասցեին հնչող մեղադրանքները, թե նա է Նիկոլ Փաշինյանին իշխանության է բերել 2018 թվականին՝ նախապես նախապատրաստելով նրան 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերից հետո։
Արթուր Համբարձումյան. Լռություն, որը հավասարազոր է հանցագործության
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններԱրթուր Համբարձումյանը խիստ քննադատության է ենթարկել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին և պատգամավորներին՝ երկրի և ժողովրդի համար խիստ կարևորություն ունեցող հարցեր չբարձացնելու համար:
Ինչպես է Նիկոլ Փաշինյանը խաբել հայ ժողովրդին․ Դրվագ 7
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններՓաշինյանը ստել էր, քանի որ Մադրիդյան սկզբունքները այդ թվում նաև Արցախի ինքնորոշման hարցի մասին էին, ինչը չի կարող նշանակել Արցախը Ադրբեջանի մաս ճանաչելը։
Ալբերտ Բազեյան. Փաշինյանը փորձելու է իշխանությունը պահել Էրդողանի և Ալիևի օգնությամբ
Տրիբունալի նյութեր, Նորություններ, ՎկաներHAYELI.AM YouTube-յան աիքի եթերում արցախյան առաջին պատերազմի մասնակից, ազատամարտիկ Ալբերտ Բազեյանը հայտարարել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը ծնկի է եկել Էրդողանի և Ալիևի առաջ: Բազեյանի կարծիքով ՝ Փաշինյանն ամեն ինչ անելու է իր իշխանությունը պահպանելու համար, այդ թվում ՝ օգտագործելով Ադրբեջանի և Թուրքիայի քաղաքական և ֆինանսական օգնությունը ։
Politik.am: Փաշինյանը Վատիկանից «դաբրո» ունի․ Ալիևը նոր պահանջներ ունի
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններPolitik.am-ի YouTube-յան ալիքի եթերում Բորիս Մուրազին և փորձագետ Կարեն Մաճկալյանը քննարկել են Նիկոլ Փաշինյանի հակաեկեղեցական քաղաքականության և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նոր պահանջների շուրջ վերջին զարգացումները:
Ինչպես է Նիկոլ Փաշինյանը խաբել հայ ժողովրդին․ Դրվագ 6
Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններПолучив поддержку общественности во время "Бархатной революции", став премьер-министром Армении, Никол Пашинян быстро забыл о своих обещаниях, ярким доказательством чего является его ответ 25 марта 2020 года на предложение депутата Национального Собрания Тиграна Уриханяна, направленное на решение проблем граждан, связанных с обслуживанием кредитов, вызванных объявленным из-за коронавируса локдауном