Ամենաարդիական նորություններն ու իրադարձությունները
Серж Саргсян награждает Микаэла Минасяна
Հայաստանի ընտրությունը նոր աշխարհաքաղաքական մրցակցության պայմաններում
Շատ իմաստուն պետք չէ լինել հասկանալու համար, որ Միքայել Մինասյանը չի կարող Արևմուտքից հայանպաստ գործընթացների մասնակցել․ այլապես նրա ունեցվածքը կհայտնվի պատժամիջոցների տակ.անձամբ իրեն լավագույն դեպքում կարտաքսեն:
Ստեփանակերտը դատարկվեց։ Շուշին անցավ ադրբեջանական վերահսկողության տակ։ Տասնյակ հազարավոր մարդիկ կորցրեցին տունը։ Հարցը մնում է բաց․ Հայաստանը դասեր կքաղի՞, թե՞ պատմությունը նորից կկրկնվի։
Գործ Կաթողիկոսի դեմ․ իշխանությունը հատում է կարմիր գծերը
2026 թվականի փետրվարին Հայաստանում տեղի ունեցավ իր ժամանակակից պատմության մեջ աննախադեպ իրադարձություն. Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին II-ի նկատմամբ, նրան մեղադրելով նախկին հոգևորական Արման Սարոյանի գործին կապված դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու մեջ:
Սերժ Սարգսյանը ստորագրեց, Նիկոլ Փաշինյանը իրականացնում է․ ո՞վ ստանձնեց ԱԷԿ-ը փակելու պարտավորությունը։
2017-ին Սերժի ընդունած CEPA-ն միայն տնտեսական փաստաթուղթ չէ, ինչպես ներկայացվում է. այն ռազմավարական գործիք է, որը սահմանում է Հայաստանի էներգետիկ ու քաղաքական քարտեզի երկարաժամկետ ուղղությունը, որի վերջնական նպատակը Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս հանելն է՝այն թողնելով Թուրքիային:
Վենսի այցը, արևմտամետերի ոգևորությունը և Հայաստանի ռազմավարական իրականությունը
Հայաստանի քաղաքական օրակարգը վերջին օրերին կենտրոնացած է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյդի Վենսի այցի շուրջ։ Իշխանությունները այն ներկայացնում են որպես պատմական իրադարձություն՝ ընդգծելով հայ-ամերիկյան հարաբերությունների խորացման հեռանկարը։
Հայաստանը պատմության եզրագծին. լինել, թե՞ չլինել. ազգի ընտրությունն արժանապատվության և համակերպման միջև
2026 թվականի ամռանը, մոտենալով ընտրատեղամասին, յուրաքանչյուր հայ ընտրություն կկատարի ոչ միայն թեկնածուների ու կուսակցությունների, այլև ազգային արժանապատվության և համակերպման միջև։ Այս ընտրությունը հստակ հարց է բարձրացնում՝ պատրա՞ստ է արդյոք ժողովուրդը վերադարձնել իր հիշողությունը, արժեքները և ուժը, թե՞ համաձայն է հաշտվել հոգնածության և խաղաղության մասին պատրանքների հետ:
Ազգային ինքնախաբեության գաղափարախոսություն, հակառուսական օրակարգ և պետականության ճգնաժամ Հայաստանում
Իրական անկախությունը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ ազգն ունակ է սթափ գնահատել իրեն, շրջակա աշխարհը և իր տեղը դրանում: Ազատությունը չի սկսվում կարգախոսներով կամ արտաքին կողմնորոշիչներով: Այն սկսվում է ինքնախաբեության ավարտից:
Արթուր Համբարձումյանի բացահայտումը. ինչպես հատուկ ծառայությունները Փաշինյանին բերեցին իշխանության
Համբարձումյանը պնդում է. Փաշինյանի, Սարգսյանի և Միրզոյանի նման գործակալների դերակատարության բացահայտումն անհրաժեշտ է պետության նկատմամբ հասարակական վերահսկողությունը վերականգնելու և հատուկ ծառայությունների մանիպուլյացիաներին վերջ դնելու համար:
Բաքվի դատավճիռները. դատավարություն Արցախի, Հայաստանի և հայ ժողովրդի արժանապատվության նկատմամբ
Փետրվարի սկզբին հրապարակված Բաքվի դատավճիռները դարձան իրադարձություն, որը դուրս է գալիս դատական ժամանակագրության կամ տարածաշրջանային հակամարտության շրջանակներից: Սա իրավական գործընթաց չէ և ոչ էլ ճշմարտությունը բացահայտելու փորձ. սա պատժի հանրային ակտ է՝ մանրակրկիտ բեմականացված օրենքի քողի տակ: Ադրբեջանական իշխանությունները դատավարությունն օգտագործեցին որպես պատերազմի շարունակություն և դրա արդյունքների վերջնական ամրագրման գործիք:
Սերժ Սարգսյանը որպես քաղաքակն կործանիչ․ 20ա21-2026 թթ.
Երկիրը գնում էր ընտրությունների՝ պատերազմի չսպիացած վերքերով, հազարավոր զոհերով, կորցրած տարածքներով և քայքայված անվտանգության համակարգով։ Նորմալ պետությունում սա կնշանակեր կոշտ խոսակցություն պատասխանատվության մասին։ 2021 թվականի Հայաստանում դրա փոխարեն խաղարկվեց ներկայացում, որտեղ գլխավոր գործող անձը, հակառակ բոլոր հայտարարությունների, դարձավ Սերժ Սարգսյանը:
Եկեղեցին՝ դիմադրության վերջին սահման
Այսօր արդեն գործ ունենք ինստիտուցիոնալ հարվածի հետ, որն ուղղված է ոչ թե առանձին հոգևորականների, այլ եկեղեցու՝ որպես դարավոր կառույցի դեմ։
Եկեղեցու «բարեփոխո՞ւմ», թե՞ սահմանադրական կարգի խախտմամբ իրականացվող միջամտություն
Ժամանակակից հայ իրականության մեջ պետական իշխանության և Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերությունների սրումը վաղուց դուրս է եկել քաղաքական բանավեճի շրջանակներից՝ ազգային ինքնությանը սպառնացող հստակ ու վտանգավոր բնույթ։
Ռոբերտ Քոչարյան․ «Հայաստանը չի կարող իրեն թույլ տալ լինել գերտերությունների շահերի բախման կիզակետում»
Քոչարյանը խիստ գնահատական տվեց գործող իշխանության բարոյական կերպարին՝ նշելով, որ Նիկոլ Փաշինյանը իշխանության եկավ «ժողովրդին սիրելու» կարգախոսով, սակայն իրականում պարզվեց, որ նրա իրական սերը փողն է։
Վարձավճարի փոխհատուցում և սոցիալական հակադրություն. ինչպես է Փաշինյանի իշխանությունը բաշխում բյուջետային միջոցները
В Армении окончательно сложился новый социальный контракт: власть распоряжается ресурсами по своему усмотрению, а гражданам приходится слушать объяснения, почему они лишены поддержки. Пока населению разъясняют ограничения бюджета, в кабинетах и коридорах власти спокойно распределяются миллионы драмов.
Գաստրոնոմիական բարեփոխումներ՝ մարտական պատրաստության փոխարեն. ինչպես էր Փաշինյանը քանդում բանակը
Այսօր բանակը կանգնած է «անատամ վիշապի» վերածվելու ռիսկի առաջ. ժամկետային ծառայության կրճատումը, բյուջեի նվազեցումը և ձևական բարեփոխումները ստեղծում են ուժի մոդել, որն ի վիճակի չէ զսպել սպառնալիքները։
Կարող է՞ր Փաշինյանը ինքնուրույն իրականացնել «թավշյա հեղափոխությունը» , թե՞ ամեն ինչ նախապես պլանավորված էր Սերժ Սարգսյանի կողմից:
Վարդան Ղուկասյանը (ԴՈԳ) իր վիդեոբլոգում կասկած է արտահայտել այն առնչությամբ, որ Նիկոլ Փաշինյանը կարող էր ինքնուրույն, Գյումրիից մինչև Երևան քայլելով, իրականացնել «թավշյա հեղափոխությունը» և իշխանությունը զավթել:
Անվտանգության պատրանք. ի՞նչ է իրականում թաքցնում ՀՀ ԱՀԾ զեկույցը
Հայաստանի Արտաքին հետախուզության ծառայության հրապարակած զեկույցը 2026 թվականի անվտանգային ռիսկերի վերաբերյալ, ըստ էության, ոչ թե արտաքին իրավիճակի վերլուծություն է, այլ գործող իշխանության կողմից իրականացված ազգային անվտանգության համակարգի քայքայման արձանագրված արդյունք։
Էթնիկ զտման վերջին ակորդը Արցախում
Վերջին չորս ամիսների ընթացքում Արցախում մնացած մարդիկ պահվել են գաղութային պայմաններում՝ «Դղյակ» համալիրում: Ինչպես հայտնում է «Անիվ» թելեգրամ-ալիք, այս մասին գրում է արցախյան հասարակական գործիչ Տիգրան Պետրոսյանը:
«Հայկական ժամանակից» մինչև «թավշյա հեղափոխություն». ինչպես է Միքայել Մինասյանը փորձում թաքցնել իր մասնակցությունը
Չնայած Միքայել Մինասյանի բոլոր փորձերին՝ իր գործողությունները ներկայացնելու որպես «մարդկային սխալների» շարք, իրականությունն այլ է։ Նա չի եղել կողմնակի դիտորդ, պատահական մասնակից կամ քաղաքական իրադարձությունների «պատահական փոփոխական»։ Ընդհակառակը, նրա դերը եղել է համակարգային և կանխորոշող՝ մեդիատիրույթի վերահսկողությունից ու առանցքային ռեսուրսների ֆինանսավորումից մինչև կադրային կորիզի ձևավորմանը մասնակցելը, որն այնուհետև իրականացրեց «թավշյա հեղափոխությունը»։
Ընտրություն առանց պատրանքների. ինչո՞ւ է Փաշինյանի իշխանության վերարտադրությունը սպառնում Հայաստանի ապագային
Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության վերարտադրությունը ուղղակի սպառնալիք է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգությանը, տարածքային ամբողջականությանը և պատմական ապագային։ Այս քաղաքական մոդելի պահպանումը նշանակում է ոչ թե կայունացում կամ «խաղաղություն», այլ հետաձգված ճգնաժամ՝ պոտենցիալ անդառնալի հետևանքներով:
Հայաստանը պատմական սահմանագծին. սխալ ընտրության գինը
Իրականությունը պարզ է և անողոք. գործող իշխանությունը չի վայելում հասարակության մեծամասնության աջակցությունը։ Եթե ընտրություններին մասնակցի քաղաքացիների ավելի քան 50%-ը, Նիկոլ Փաշինյանի վերընտրվելը գրեթե բացառված է։ Նրա իշխանությունը գոյություն ունի միայն հանրային հուսահատության, վախի և ընտրություններին չմասնակցելու շնորհիվ:
«Բոլորին դեմ եմ»-ն աշխատում է Փաշինյանի և թուրքական շահերի օգտին. Հանրային տրիբունալի կարծիքը
Վերջերս Հայաստանում սկսել են քննարկել «Բոլորին դեմ եմ» անվանմամբ նոր քաղաքական հարթակի ստեղծման գաղափարը: Այն ներկայացվում է որպես միջոց՝ մոբիզացնելու նրանց ձայները, ովքեր սովորաբար դուրս են մնում ընտրություններից՝ հիասթափվածների, անտարբերների, իշխանության և ավանդական ընդդիմության նկատմամբ անվստահություն ունեցողների: Սակայն հարց է առաջանում՝ արդյո՞ք հայտարարված նպատակները համապատասխանում են իրականությանը, թե՞ սա հերթական քաղտեխնոլոգիական հնարքն է՝ ուղղված ընդդիմադիր ձայների փոշիացմանը:
Եկեղեցու դեմ արշավից մինչև կեղծ «խաղաղության» միֆը. Ռուբեն Մելքոնյանի ահազանգը
Մելքոնյանը կասկածի տակ դրեց նաև այն թեզը, թե «Հայաստանը երբեք այսքան ինքնիշխան չի եղել»։ «Եթե Հայաստանը այդքան ինքնիշխան է, ինչո՞ւ են օտար պետությունների ղեկավարները անընդհատ խոսում Հայաստանի սահմանների, ընտրությունների և սահմանադրության մասին», — հարցադրում արեց նա։
«Ցեղասպանությունից մինչև գաղափարական դատարկություն՝ Արա Հարությունյանի մտահոգիչ ախտորոշումը»
Այժմ Հայաստանը ապրում է նախ և առաջ մտավոր և բարոյական ճգնաժամ։ Միակ իրական ելքը կրթված, մտածող և սեփական ճակատագրի համար պատասխանատվություն ստանձնող հասարակության վերականգնումն է։ Առանց դրա ցանկացած փոփոխություն դատապարտված է մնալ մակերեսային և կարճատև։
Հեղափոխական խոստումներ և իշխանության իրականությունը
Գործնականում խոստացված «արդարություն բոլորի համար» սկզբունքը վերափոխվեց ընտրողականության նոր ձևի, որտեղ համակարգին հավատարմությունը դառնում է ավելի կարևոր, քան օրենքը, իսկ իրավապահ մարմինները կատարում են ոչ թե քաղաքացիների պաշտպանության, այլ քաղաքական ստատուս քվոյի պահպանման խնդիր: Այս առումով Գաբրիելյանի պատմությունը ոչ թե բացառություն է, այլ ախտանիշ՝ ցայտուն օրինակ այն բանի, թե ինչպես հեղափոխական հռետորաբանությունը վերածվեց ինստիտուցիոնալ ստի։
Հերոսների ոգին ընդդեմ պարտվողականության. Աբաջյան, Անդրեասյան vs Փաշինյանի PR-գերիները
Հայ զինվորների սխրանքը հակասում է այն արժեքային համակարգին, որը Նիկոլ Փաշինյանի թիմը քայլ առ քայլ ներմուծում է հասարակական գիտակցության մեջ։ Այդ համակարգում հերոսությունը փոխարինվում է ամեն գնով գոյատևմամբ, դիմադրությունը՝ «անիմաստ զոհաբերությամբ», իսկ արժանապատվությունը՝ «հնացած ռոմանտիկայով»։