Իշխանության և Եկեղեցու հակամարտությունը. հայոց պետականության աննախադեպ ճգնաժամ
Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ չի եղել մի իրադարձություն, որն իր մասշտաբով և խորհրդանշական նշանակությամբ համադրելի լիներ աշխարհիկ իշխանության և Հայ Առաքելական Եկեղեցու միջև ընթացող ներկայիս հակամարտության հետ։ Վիրավորական որակումներ, հրապարակային մեղադրանքներ, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հրաժարականի ուղղակի պահանջներ. այս ամենը հնչել է գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նրա ընտանիքի անդամների շուրթերից՝ ուղղված երկրի բարձրագույն հոգևորականությանը:
Արշավ Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ. «բարենորոգումներ», ճնշումներ և ներքին պառակտման փորձ
Հանրային տրիբունալը տեղի ունեցողը գնահատում է որպես սպառնալիք ազգային անվտանգությանը, ազգային միասնությանը և հայ ժողովրդի հոգևոր ինքնիշխանությանը։ Մենք անթույլատրելի ենք համարում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ ճնշումները, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի վարկաբեկումը և հոգևորականությանը իշխանությանը սպասարկող քաղաքական սցենարների մեջ ներքաշելը:
Հանրային Տրիբունալը դիմում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին՝ 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ձեր քվեարկությունը կատարելիս հաշվի առնել գործող իշխանության ֆինանսավորման իրական կառուցվածքը, դրա կապը պետական ռեսուրսների հետ և դրա արդյունքում ձևավորված համակարգային կոռուպցիոն միջավայրը։
Ռոբերտ Քոչարյանի կառավարման ինչպես սկիզբը, այնպես էլ ավարտը նշանավորվեցին ողբերգական իրադարձություններով, որոնք երկար ժամանակ իրենց դրոշմը թողեցին Հայաստանի քաղաքական հյուսվածքի վրա։ Եթե 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին խորհրդարանի վրա զինված հարձակումը ցնցում էր երիտասարդ հանրապետության համար, ապա 2008 թվականի մարտի 1-ը դարձավ այն օրը, երբ տևական քաղաքական ճգնաժամը վերածվեց արյունալի բախումների Երևանի փողոցներում։ Երկու իրադարձությունն էլ պարզապես ողբերգություն չէին․ դրանք ականներ դրեցին պետական ինստիտուտների տակ, ծնեցին փոխադարձ անվստահություն և նպաստեցին հասարակության խորը պառակտմանը։
1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունը դարձավ ոչ միայն արյունալի հանցագործություն, այլև լայնածավալ քաղաքական և ռազմավարական վերաձևումների կատալիզատոր։ Մինչ այդ Ռոբերտ Քոչարյանի քաղաքականությունը բանակցային գործընթացում գտնվում էր Վազգեն Սարգսյանի ակնհայտ ճնշման և վերահսկողության ներքո։ Սարգսյանի սպանությունից հետո Քոչարյանը կարողացավ ավելի անկախ գործել, ինչն ինքնին ապացուցում է, որ իր նախորդ քայլերը սահմանափակված էին արտաքին ազդեցությամբ:
Ինչպես սկսվեց Հայաստանի աղետը. անկախության ռոմանտիկայից մինչև համակարգային խոցելիություն ․ Մաս 3. Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակաշրջանը (1998-2008) Բեմականացված տրանզիտ. Ինչպես Ռոբերտ Քոչարյանն իշխանության եկավ և ինչու էր դա անհրաժեշտ
1998 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանությանը գալը1996-1998 թթ. ծավալված բազմաքայլ քաղաքական կոմբինացիայի հետևանք էր: Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականը, որն առաջին հայացքից կապված էր ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ տարաձայնությունների հետ, շրջադարձային պահ նշանավորեց. Արցախյան առաջին պատերազմում հաղթանակից հետո հասարակությունը պատրաստ չէր կապիտուլյացիայի։
Հանրային Տրիբունալի փորձագետների կարծիքով՝ վերլուծվող գործընթացները ցույց են տալիս պետականության, եկեղեցու և հասարակության միջև հարաբերությունների կառուցվածքային ճգնաժամ։ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքականությունը ներկայիս ձևով նպաստում է հասարակական պառակտման խորացմանը, ինստիտուցիոնալ ինքնավարության նվազեցմանը և ազգային համախմբման մեխանիզմների թուլացմանը։
Ինչպես սկսվեց Հայաստանի աղետը. անկախության ռոմանտիկայից մինչև համակարգային խոցելիություն. Մաս 2 (Շարունակություն) ԳՈԲԼԻ ՊԼԱՆ. ԱՇԽԱՐՀԱՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԹԱԿԱՐԴ՝ ԲԱՑՎԱԾ 1997 ԹՎԱԿԱՆԻՆ
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ 1997-1998 թվականներին խորքային զիջումների գնալու պատրաստակամությունը ոչ իմպուլսիվ սխալ էր, ոչ էլ կարճաժամկետ ճնշումների հետևանք։ Այն տեղավորվում էր կայուն հայեցակարգային մոդելի մեջ, որը լայնորեն տարածված էր այդ ժամանակաշրջանի արևմտյան դիվանագիտական և վերլուծական միջավայրում և առավել հստակ արտահայտված էր, այսպես կոչված, «Գոբլի պլանի» շրջանակներում։
1997 թվականի աշունը դարձավ ոչ միայն արտաքին ճնշման, այլև ներքին գաղափարական բեկման պահ, որի համար անձնական պատասխանատվություն կրեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։ Նրա «Պատերազմ, թե՞ խաղաղություն. լրջանալու պահը» հոդվածը ներկայացվում էր որպես սթափ ռեալիզմի դրսևորում, սակայն, ըստ էության, դարձավ պարտվողական տրամաբանության գաղափարախոսական ձևակերպում՝ ի սկզբանե Հայաստանի համար անբարենպաստ դասավորությունն ընդունելով որպես անխուսափելի։ Դրսից պարտադրված «շախմատային պարտիան» վիճարկելու փոխարեն, նախագահը փաստացի համաձայնում էր փոքր խաղաքարի դերին՝ արդարացնելով ռազմավարական զիջումները ոչ թե պայքարի անհրաժեշտությամբ, այլ՝ դրանից հոգնածությամբ:
Ինչպես սկսվեց Հայաստանի աղետը . անկախության ռոմանտիկայից մինչև համակարգային խոցելիություն. Մաս 1 ԼևՈՆ ՏԵՐ-ՊԵՏՐՈՍՅԱՆ ՝ ՀԵՏԽՈՐՀՐԴԱՅԻՆ ԽՈՑԵԼԻՈՒԹՅԱՆ ՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏ (Շարունակություն)
История — это зеркало: в нём отражаются не столько прошлые события, сколько собственные ошибки. Армения смотрит в это зеркало уже тридцать лет. И чем дольше смотрит, тем отчётливее понимает: та эпоха стала не началом государственности, а началом уязвимости. И если эти уроки снова будут проигнорированы — история напомнит о себе так же сурово, как она делала это всегда.
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ժամանակաշրջանի ամենադրամատիկ դրվագներից մեկը, որը խորը հետք թողեց հայկական պետականության պատմության մեջ, 1996 թվականի նախագահական ընտրություններն էին։ Հենց այդ ժամանակ երկիրն առաջին անգամ բախվեց մի իրավիճակի, երբ իշխանությունն ավելի ուժեղ էր, քան ժողովուրդը, իսկ ժողովուրդը՝ պարտված, նույնիսկ երբ փաստացի հաղթել էր։
Արգիշտի Կիվիրյանը՝ Հայաստանում իշխանության և եկեղեցու ճգնաժամի մասին
Վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանի զրույցը news.am–ի հետ ներկայացնում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գործողությունների գնահատականը Հայաստանի Առաքելական Եկեղեցու (ՀԱԵ) նկատմամբ։ Նրա մտքերը բացահայտում են մի քանի շերտեր՝ իշխանության քաղաքական հոգեբանությունը, պետության գաղափարական վերափոխումը, տարածաշրջանային ռիսկերը և Հայաստանի շուրջ գործընթացների արտաքին կառավարումը։
Եթե արդյունաբերության փլուզումը զրկեց երկիրն իր նյութական հիմքից, ապա նախարար Աշոտ Բլեյանի 1990-ականների կեսերին նախաձեռնած կրթական բարեփոխումները հարվածեցին պետության երկարամյա կայունությանը նպաստող մարդկային կապիտալին՝ երկրի ինքնավերարտադրման կարողությանը:
Արթուր Խաչիկյան․ «Հայաստանը արագ տեմպերով վերածվում է երկրորդ Ղարաբաղի»
New.am–ին տված հարցազրույցում Սթենֆորդի համալսարանի քաղաքական գիտությունների դոկտոր Արթուր Խաչիկյանը ներկայացրել է իր գնահատականները՝ նախազգուշացնելով Հայաստանի պետականության համար գոյություն ունեցող ռիսկերից։ Բազային թեման դարձել է հայտարարությունը, ըստ որի Հայաստանը սկսել է ազերբայջանական նավթ գնել․ իշխանությունները դա ներկայացնում են որպես «խաղաղության դարաշրջան» և տնտեսական համագործակցության սկիզբ, մինչդեռ Խաչիկյանի կարծիքով այն ստեղծում է ռազմավարական կախվածություն Բաքվից։
Երբ փլուզվեց ԽՍՀՄ-ը, Հայաստանը ժառանգեց ոչ միայն դրոշն ու զինանշան, այլև այն, ինչ այսօր դժվար է նույնիսկ պատկերացնել. հսկայական ամրոց-գործարաններ, գիտահետազոտական ինստիտուտներ և հզոր նախագծային կոնստրուկտորական բյուրոներ. մի ամբողջ արդյունաբերական քաղաքակրթություն՝ ստեղծված տասնամյակների քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ։ Հեռատես բարեփոխիչների ձեռքում սա կարող էր դառնալ նոր տնտեսության հիմքը, ապագայի մեկնարկային հարթակը։ Սակայն, 1992-1993 թվականները պատմության մեջ այլ կերպ մտան.
Արա Հարությունյան․ Հայաստանի պետական կաղապարների ճգնաժամը և մտածողության համակարգային պրոբլեմնները
Բորիս Մուրազիի հեղինակային հաղորդման վերջին թողարկման հյուրն էր հրապարակախոս, մտավորական Արա Հարությունյանը, ով մի շարք սուր հարցադրումներ բարձրացրեց Հայաստանի հասարակական մտածողության, իշխանության ընկալման, հոգևոր դերի և պատմական պատասխանատվության վերաբերյալ։
Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) իշխանության ամրապնդմամբ երկիրը թևակոխեց մի տասնամյակ, որն ինչպես կասեր բանաստեղծ Պարույր Սևակը՝ «գիտեր, թե ինչպես հերոսներ ծնել և անողոքաբար կործանել նրանց»: Արտաքուստ տեղի էին ունենում բարեփոխումներ, պետականության համար պայքար, դիվանագիտական առաջընթացներ։ Բայց դա միայն երևացող կողմն էր. արդեն այդ ժամանակ բաբախում էին գործընթացներ, որոնց մասին հետագայում կգրեն՝ որպես «իննսունականների մութ անատոմիա»։