Ինչպես սկսվեց Հայաստանի աղետը. անկախության ռոմանտիկայից մինչև համակարգային խոցելիություն
«Հանրային տրիբունալ» նախագիծը սկսում է հրապարակումների լայնածավալ շարք՝ ուսումնասիրություն, որը բացահայտում է իրադարձությունների, որոշումների և սխալների այն շերտերը, որոնք քայլ առ քայլ աննկատելիորեն ձևավորեցին այսօրվա Հայաստանի ողբերգական իրականությունը։
Մենք բացում ենք արխիվը ոչ թե անցյալի, այլ՝ մեր ժամանակի գլխավոր հարցին պատասխանելու համար. ո՞ր պահից պատմությունն այսքան կտրուկ շրջադարձ ապրեց, որ երկիրը հայտնվեց անդունդի եզրին.
Առաջիկա նյութերի շարքում մենք միասին կանցնենք 1980-ական թթ. վերջի առաջին քաղաքական աղետներից մինչև 1990-ականների ռազմավարական սխալ հաշվարկները, փակ բանակցություններից և ճակատագրական զիջումներից մինչև էլիտաների կերպափոխում, զինված հակամարտություններ և որոշումների շղթա, որոնք Հայաստանը հանգեցրեցին 2016, 2020 և 2023 թվականների դրամատիկ տարիներին։
📘Ի՞ՆՉԻ ՄԱՍԻՆ Է ԱՅՍ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Սա պարզապես քաղաքական ժամանակագրություն չէ: Սա պետականության կործանման մեխանիզմի բացահայտում է՝ Սովետաշենի առաջին փողոցային բախումներից մինչև «Գոբլի պլանի» շուրջ քաղաքական սխեմաները, Տեր-Պետրոսյանի հեռացումից մինչև նոր էլիտայի ձևավորումը և դրա համակարգային սխալները։
Մենք քննության ենք առնում.
- ինչպես ՀՀՇ-ի արմատականացումը 1988-1991 թվականներին ստեղծեց քաղաքական վարքագծի մոդել՝ հիմնված ամբոխի ուժի և փողոցային ճնշման վրա,