Վկաներ ՏՐԻԲՈՒՆԱԼ Ծրագրի գործերում
Ազգային աղետի ճանապարհային քարտեզը․ հազարավոր «տրամաբանական» որոշումների գինը
Ստեփանակերտը դատարկվեց։ Շուշին անցավ ադրբեջանական վերահսկողության տակ։ Տասնյակ հազարավոր մարդիկ կորցրեցին տունը։ Հարցը մնում է բաց․ Հայաստանը դասեր կքաղի՞, թե՞ պատմությունը նորից կկրկնվի։
Ընտրություն առանց պատրանքների. ինչո՞ւ է Փաշինյանի իշխանության վերարտադրությունը սպառնում Հայաստանի ապագային
Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության վերարտադրությունը ուղղակի սպառնալիք է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգությանը, տարածքային ամբողջականությանը և պատմական ապագային։ Այս քաղաքական մոդելի պահպանումը նշանակում է ոչ թե կայունացում կամ «խաղաղություն», այլ հետաձգված ճգնաժամ՝ պոտենցիալ անդառնալի հետևանքներով:
Եկեղեցու դեմ արշավից մինչև կեղծ «խաղաղության» միֆը. Ռուբեն Մելքոնյանի ահազանգը
Մելքոնյանը կասկածի տակ դրեց նաև այն թեզը, թե «Հայաստանը երբեք այսքան ինքնիշխան չի եղել»։ «Եթե Հայաստանը այդքան ինքնիշխան է, ինչո՞ւ են օտար պետությունների ղեկավարները անընդհատ խոսում Հայաստանի սահմանների, ընտրությունների և սահմանադրության մասին», — հարցադրում արեց նա։
Արթուր Խաչիկյան․ "թավշյա հեղափոխությունից" յոթ տարի անց՝ կոռուպցիայի և իշխանության անպատժելիության համակարգը
Ստենֆորդի համալսարանի պրոֆեսոր Արթուր Խաչիկյանը սուր քննադատության ենթարկեց Հայաստանի ներկայիս իշխանություններին՝ մեղադրելով նրանց հայ հասարակությանը խաբելու մեջ և չկատարելու 2018 թվականի «թավշյա հեղափոխության» ժամանակ տրված խոստումները։ Նա ընդգծեց, որ նոր իշխանությունները ոչ միայն չեն վերացրել կոռուպցիան, այլ նույնիսկ գերազանցել են նախորդ ռեժիմին ոչ միայն կոռուպցիայի, այլ նաև ոչ պրոֆեսիոնալ կառավարման առումով։
Բորիս Մուրազի. սորոսական սատելիտներ, ԱԱԾ և լռեցված հարցեր
«Մուրազի Ժամ» վերլուծական հաղորդման ընթացքում հաղորդավար Բորիս Մուրազին անդրադարձավ մի թեմայի, որը, նրա ձևակերպմամբ, վաղուց դուրս է եկել առանձին դեպքերի շրջանակից և վերածվել է համակարգային երևույթի։ Խոսքը այն շրջանակների մասին էր, որոնք, ըստ հաղորդման, գործել և գործում են որպես գործող իշխանությունների սատելիտներ՝ ներկայանալով որպես անկախ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ։