Ինչպես սկսվեց Հայաստանի աղետը. անկախության ռոմանտիկայից մինչև համակարգային խոցելիություն. Մաս 3. Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակաշրջանը (Շարունակություն)
Հանրային տրիբունալ ստեղծման մասին
1991-2025թթ.ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի դեմ պետական և քաղաքական գործիչների կողմից կազմակերպվել և կատարվել են ծանր հանցագործություններ ՝ այդ թվում նաև արտաքին ուժերի մասնակցությամբ: Նշված հանցագործությունները հազարավոր կյանքերի և զգալի տարածքների կորստի, երկրի անվտանգության հիմքերի խարխլման պատճառ են դարձել ։ Այլ օբյեկտիվ գնահատական, ցավոք, գոյություն չունի ։
Հայությունը ցեղասպանության նոր փուլ է վերապրում։
Արցախը հայաթափված է, Սյունիքը ՝ վտանգված, Երևանում իշխանությունը զավթված է արտաքին ուժերի խամաճիկների կողմից։ Հայաստանից հայերի զանգվածային արտագաղթը, որը խրախուսվում է իշխանությունների կողմից ներքին լարվածությունը թուլացնելու համար, դատարկում է մեր հայրենիքը։ Հայաստանից պլացդարմ են պատրաստում Իրանի վրա հարձակվելու համար, արհեստականորեն ուռճացվում է Ռուսաստանի հետ թշնամանքը։ Ուրվագծվում է Հայաստանի տարածքում արտաքին ուժերի մասնակցությամբ ավերիչ պատերազմի հեռանկարը։
Հայաստանի հայրենասերների միավորումը հռչակում է "Հանրային տրիբունալի" ստեղծումը (ՀՏ)։
ՀՏ-ն ստեղծված է հայ ժողովռդի ինքնապաշտպանության իրավունքի, միջազգային նորմերի հիման վրա և իր գործունեությունը կծավալի Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսդրությանը համապատասխան։
Գործընթացի օրինականությունը ապահովվում է Հայաստանի Հանրապետության և սփյուռքի ներկայացուցիչների նույնականացվելի ստորագրությունների հավաքագրմամբ։
ՀՏ-ն հավաքում և բազմակողմանիորեն ուսումնասիրում է Հայոց պետության պատմության նշված ժամանակահատվածում հայ ժողովրդի շահերի դավաճանության, քաղաքական կոռուպցիայի, քրեական և պատերազմական հանցագործությունների բոլոր բաղադրիչները:
ՀՏ-ն զբաղվելու է Արցախից փախստականների հարցերով, այդ թվում ՝ փաստաթղթավորելու նրանց նյութական կորուստները։
Առաքելություն
Հանրային տրիբունալի առաքելությունն է պաշտպանել հայ ժողովրդի օրինական իրավունքները՝ սեփական ժողովրդի և պետության դեմ հայ քաղաքական գործիչների հանցագործությունների փաստերի և ապացույցների հավաքագրման, հետազոտման և ներկայացման միջոցով, որոնք հանգեցրել են Արցախի կորստի՝ հայ բնակչության էթնիկ զտմամբ, և Հայաստանի Հանրապետության համար ծայրահեղ գոյաբանական սպառնալիքների։
Հանրային Տրիբունալի նպատակն է վերականգնել հայ ժողովրդի ոտնահարված իրավունքները, համախմբել Հայաստանի և Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին՝ առ այսօր շարունակվող Հայոց ցեղասպանությունը դադարեցնելու և հետագայում այն կանխելու գործում:
Ճշմարտություն
Հանրային Տրիբունալի մասնակից եւ դիտորդ կարող են դառնալ բոլոր հայերը, այդ թվում ՝ ականատեսները, փորձագետները եւ այլ անձինք, ովքեր հավաստի տեղեկություններ ունեն նշված պատմական ժամանակաշրջանում պետական իշխանության մարմինների եւ պետական գործիչների գործունեության մասին։
Հանրային Տրիբունալի նիստերը տեղի կունենան երդվյալ ատենակալների մասնակցությամբ և դատավորի նախագահությամբ: Տրիբունալի համար նյութեր է պատրաստում քարտուղարությունը, որը կազմված կլինի Հայաստանի ոչ անտարբեր հայրենասերների թվից։
Արդարադատություն
Հանրային տրիբունալի գործընթացներին կհետևեն երդվյալ ատենակալները, որոնք էլ կկայացնեն դատավճիռը: Երդվյալ ատենակալներից յուրաքանչյուրը, առաջին հերթին, բացարձակ չեզոք մարդ է, երկրորդ ՝ հայտնի հայ, հասարակական գործիչ կամ իր ոլորտի պրոֆեսիոնալ։
Պետության և ազգի դեմ ուղղված հանցագործությունները պետք է բազմակողմանի հետազոտվեն, մեղավորները պետք է պատասխանատվություն կրեն՝ դուրս բերվեն քաղաքական գործընթացներից և դատապարտվեն Հայաստանում պետական արդարադատության կողմից: