Արթուր Համբարձումյանի բացահայտումը. ինչպես հատուկ ծառայությունները Փաշինյանին բերեցին իշխանության
Արթուր Համբարձումյանը պնդում է, որ հայկական քաղաքականությունը երկար տարիներ գործել է որպես փակ համակարգ, որը կառավարվել է հատուկ ծառայությունների և անձանց նեղ շրջանակի կողմից: Նիկոլ Փաշինյանի կերպարը 2008 թվականի իրադարձություններում առանցքային դեր է խաղում. արդեն այն ժամանակ նա բազմամարդ հանրահավաքներ էր հավաքում և բողոքի օրակարգ ձևավորում, ինչը հակասում է Ռոբերտ Քոչարյանի հայտարարություններին նրա «աննշանության» մասին: Համբարձումյանն ուղիղ հարց է տալիս. եթե Փաշինյանը վտանգ էր ներկայացնում, ինչո՞ւ էր նա դուրս մնում իրական վերահսկողությունից, և ո՞վ էր ապահովում նրա անվտանգությունը։
Նա ընդգծում է, որ այս համակարգում գործել են ԱԱԾ գործակալներ, այդ թվում՝ Նիկոլ Փաշինյանը և Արարատ Միրզոյանը, ովքեր վերահսկել են քաղաքական միջավայրը, ձևավորել ընդդիմություն և ապահովել իշխանությանը ձեռնտու օրակարգի իրականացումը: Համբարձումյանի խոսքով՝ Միրզոյանը դարձավ վառ օրինակ այն բանի, թե ինչպես են հատուկ ծառայությունների գործակալները ներդրվում քաղաքական կուսակցությունների մեջ և կառավարում գործընթացները: 2018 թվականին, ըստ նրա, Նիկոլ Փաշինյանն իշխանության եկավ Սերժ Սարգսյանի համաձայնությամբ և նույն գործակալների աջակցությամբ՝ այսպես կոչված «հեղափոխությունը» վերածելով մանրակրկիտ ծրագրված գործողության:
Փաշինյանի խաղաղասիրական հռետորաբանությունն օգտագործվել է անցյալ տարիների հանցագործություններից ուշադրությունը շեղելու համար: Համբարձումյանն ընդգծում է լյուստրացիայի և գործակալական կապերի բացահայտման անհրաժեշտությունը՝ նշելով այն քաղաքական գործիչների, դատավորների, լրագրողների, քարոզիչների և հատուկ ծառայությունների գործակալների անունները, ովքեր ձևավորել են ընդդիմության պատրանքը և խաբել հասարակությանը: Նա զգուշացնում է, որ համակարգը չի կարող անվերջ պահպանվել: Եթե ժողովուրդը ճշմարտություն չպահանջի, այն կպարտադրվի դրսից, և հետևանքները չափազանց ծանր կլինեն: