Մինա Խաչատրյան. 20 հռետորական հարց Սերժին
Իր «Mina-Z» տելեգրամյան ալիքում Մինա Խաչատրյանը հրապարակել է 20 հարց՝ ուղղված Սերժ Սարգսյանին.
1. ինչո՞ւ նախաձեռնվեցին ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունները, որոնց հիման վրա կիսանախագահական հանրապետությունը դարձավ խորհրդարանական։ Ակնհայտ է, որ խորհրդարանական կառավարումը Հայաստանի նման երկրում հավասարազոր է պանկրեատիտով հիվանդի մասնակցությանը մարաթոնին,
2. ի՞նչ նպատակով Հայաստան հրավիրվեց Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի Արմեն Սարգսյանը, ով 1997 թվականին վարչապետի պաշտոնից խայտառակ կերպով փախել էր երկրից։ Իսկ ըստ լուրերի՝ նա բրիտանական հատուկ ծառայությունների գործակալ է,
3. ի՞նչ նպատակով 2008 թվականի մարտի 1-ի անկարգությունների կազմակերպիչներից մեկը՝ ընդդիմադիր լրագրող և հայտնի զրպարտիչ Նիկոլ Փաշինյանը, ազատ արձակվեց բանտից և մտցվեց մեծ քաղաքականություն՝ բնակության վայրի մասին կեղծ տեղեկանքով, ունենալով երկու դատվածություն (նա չէր կարող համաներման տակ ընկնել),
4. ինչո՞ւ չկանգնեցվեց Նիկոլի շարժումը Գյումրիից Երևան՝ չնայած այն բանին, որ պետական հեղաշրջման այս սցենարը հայտնի էր դեռևս 2008 թվականի մարտի 1-ից և հնչեցվել էր Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմից:
5. ինչո՞ւ չառգրավվեց ԱՄՆ դեսպանատնից բերված և բողոքի շարժման ցանցի տասնապետերի ու հարյուրապետերի միջև բաժանված նախապես տեղադրված ծրագրերով 10 հազար սմարթֆոնի խմբաքանակը, ինչի մասին հատուկ ծառայությունները զեկուցել էին Սերժ Սարգսյանին,
6. ինչո՞ւ չձերբակալվեցին Վրաստանով տարանցմամբ ապշերոնյան հատուկ ծառայությունների հետ շփվող անձինք և չառգրավվեց նույն Վրաստանի միջոցով երկիր մտած 48 միլիոն դոլարը,
7. ինչպե՞ս է ընդդիմադիրների խումբը՝ Նիկոլի գլխավորությամբ, ներխուժել Ռադիոտան գերատեսչական պահպանվող շենք և այնտեղ ջարդ կազմակերպել,
8. ինչո՞ւ, հակառակ զանգվածային պահանջներին և գիտակցելով, որ կրակի վրա յուղ է լցվում, ապրիլի 16-ին հաստատվեց Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը սուպեր վարչապետի պաշտոնում,
9. ինչո՞ւ չցրվեց ամբոխը, երբ դեռ հնարավոր էր դա անել ոստիկանության ուժերով,
10. ինչո՞ւ մայիսի 8-ին վարչապետի պաշտոնի համար չառաջադրվեց և ոչ մի այլընտրանքային թեկնածություն, և 11 հանրապետական քվեարկեց Նիկոլի օգտին,
11. ինչո՞ւ 2018 թվականի հոկտեմբերի 2-ին, երբ խորհրդարանը շրջափակված էր, պատգամավորները քվեարկեցին Նիկոլի տեխնիկական հրաժարականի օգտին՝ դրանով իսկ ինքնալուծարվելով և երկիրը տանելով արտահերթ ընտրությունների,
12. ինչպե՞ս պատահեց, որ 150 հազար անդամ ունեցող կուսակցությունը նույնիսկ 65 հազար ձայն չհավաքեց և 2018 թ.-ին չանցավ խորհրդարանական նվազագույն շեմը՝ ապահովելով «Իմ քայլը» իշխանական խմբակցության 88 տեղը կամ 2/3-ը, ինչը նրանց բացարձակ իշխանություն երաշխավորեց,
13. ինչպե՞ս «մերժիրսերժին» բողոքի ակցիաները միավորվեցին և սկսվեց աննախադեպ արշավ Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ,
14. ինչպե՞ս Հայաստանի 2-րդ նախագահի դեմ հյուսված առասպելներն ու լեգենդները ստացան անհավանական ընդգրկում 2008-ից 2020 թվականներին և շարունակվում են մինչ օրս,
15. ինչո՞ւ գրեթե 3 տարվա ընթացքում հասարակությունը չլսեց և ոչ մի հստակ մեկնաբանություն երկրում տիրող քաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ։ Ինչո՞ւ չի հրապարակվել ԲՏՆ-ի (խմբ.՝ Նիկոլ Փաշինյանի) վերաբերյալ կոմպրոմատը,