Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների նպատակը "Մայդանն" է
Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների անցկացման նպատակը երկրում "Մայդանի" իրականացումն է, որպեսզի այն ամբողջությամբ անցնի եվրոպական քաղաքակրթական համակարգին ։ Այս մասին EADaily-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է հայ քաղաքագետ Էդուարդ Մամիկոնյանը ։
Հայաստանում սահմանադրական նման կարծիքի անցկացման նպատակը փորձագետը բացատրում է իշխանության նախաձեռնած բարեփոխումների հիմքում ընկած երեք սկզբունքներով՝ ինքնիշխանության մերժում, սոցիալ-դարվինիզմ, որը հանգեցնում է մարդու կողմից իր բոլոր ազատությունների կորստին, օլիգարխիկ համակարգի ամրապնդում։
Հայաստանի իշխանությունների նկատելի շտապողականությունը բարեփոխումների հարցում, Մամիկոնյանի կարծիքով, կապված է Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության հետ։ Նրա կարծիքով՝ Երևանի վրա զգալի ճնշում է գործադրում Եվրոպան։ Ինչպես նշել է քաղաքագետը, եվրոպական համակարգին անցնելու ձգտումը նկատվում է երկրի նոր սահմանադրության նախագծի առաջին տողերում։
Փորձագետը համոզված է, որ նախաձեռնված բարեփոխումներն էլ ավելի են վատթարացնում հասարակության վերաբերմունքը իշխանության նկատմամբ, ինչը կարող է հանգեցնել արմատական քայլերի: Դա բացատրվում է նրանով, որ նոր Սահմանադրությունը հակասում է հայ հասարակության մտածելակերպին, ինչպես նաև հանրապետությունում աղքատության մակարդակի աճի հավանականությամբ։ Սակայն, ըստ Մամիկոնյանի, կան նաև ուժեր, որոնք պայքարելու են բարեփոխումների դեմ ։