Պաշտոնական Բաքուն հայտարարում է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ստեփանակերտում իր վերջին հայտարարություններում անցել է կարմիր գիծը: "Դրա հետեւում կանգնած է իրավիճակի հետագա էսկալացիան եւ լարվածության աճը",-ռուսական "Ինտերֆաքս" — ին հայտարարել Է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլաեւան ՝ հավելելով. "Նման հռետորաբանությունը ոչ միայն հակասում է միջազգային իրավունքին, այլև կարող է զրոյացնել խնդրի կարգավորման բոլոր ջանքերը":
2019 թվականի օգոստոսի 5-ին, ելույթ ունենալով Ստեփանակերտում Համահայկական խաղերի բացման ժամանակ, Հայաստանի վարչապետը հայտարարել է. "Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի նպատակը պետք է լինի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշմանն ու անվտանգությանն ուղղված Արցախյան ազատամարտի արդյունքների պաշտպանությունը ։ Ցանկացած որոշում, որը բանակցությունների արդյունքում ընդունելի է Հայաստանի և Արցախի կառավարությունների համար, կարող է ընդունելի համարվել միայն Հայաստանում և Արցախում ժողովրդական հավանության դեպքում: Արցախը Հայաստան է, և վերջ»։