Никол Пашинян и Ильхам Алиев
Նիկոլ Փաշինյան."Մենք փակում ենք Ղարաբաղի հարցը, ուրեմն ԵԱՀԿ Մինսկի խումբի անհրաժեշտությունը չկա"
Փաշինյան. "Չկա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն, ուրեմն չպետք է լինի այդ հակամարտությամբ զբաղվող կազմակերպություն" Մենք պատրաստ ենք խաղաղության պայմանագրի հետ միասին ստորագրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման փաստաթուղթը"։
Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանեց իր "Արցախը Հայաստան է և վերջ" հայտարարության նշանակությունը. "Դուք ասացիք, որ Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված մասն է: Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ է նշանակում այդ հայտարարությունը: Դա ճիշտ չէ, քանի որ բանակցությունների միջազգային ձևաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է, և այն պետք է որոշի Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը։ Ինչու՞ է ձեր երկիրը ներգրավված բանակցային գործընթացում, եթե Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված մասն է:"
Серж Саргсян и Никол Пашинян
Սերժ Սարգսյանը գիտեր, որ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստվում է Արցախը հանձնել Ադրբեջանին։ Ունենալով բոլոր ռեսուրսներն ու հնարավորությունները ՝ ՀՀ երկրորդ նախագահը անհրաժեշտ քայլեր չձեռնարկեց "թավշյա հեղափոխությունը" ճնշելու համար։ Հետևաբար, Սերժ Սարգսյանը Նիկոլ Փաշինյանի հետ հավասար պատասխանատվություն է կրում 44-օրյա պատերազմի հետևանքների համար։
Серж Саргсян на съезде партии РПА
"Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ ես՝ Սերժ Սարգսյանս, այլևս երբեք չեմ առաջադրվելու Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի պաշտոնի համար: Եթե վերջնական քննարկումների արդյունքում իմ ցանկությանը չհամապատասխանող ուղի ընտրվի, նկատի ունեմ պառլամենտական կառավարման մոդելը, ապա ես չեմ հավակնի նաև վարչապետի պաշտոնին: Վստահ եմ անգամ, որ մեկ մարդը երկու անգամից ավելի իր կյանքում չպիտի հավակնի ընդհանրապես երկրի կառավարման ղեկին Հայաստանում":
Վատիկանում Հայաստանի նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը ոչ միայն հայտարարել է կառավարության ղեկավարին և բազմաթիվ խորհրդարանականների դատելու անհրաժեշտության մասին, այլև խիստ քննադատության է ենթարկել նախագահ Արմեն Սարգսյանին:
РИА Новости․ Փաշինյանը պատմել է, թե ինչի համար է իրեն պետք դատել
Փաշինյանը հայտարարել է, որ իրեն պետք է դատել ղարաբաղյան գործընթացի մանրամասները չբացահայտելու համար։