Առանցքային հայտարարություններ
Մեղադրյալների, վկաների և այլոց կարևոր հայտարարությունները
Սադրանքներից մինչև աղետներ. Նիկոլ Փաշինյանի դավաճանության հետահայաց տեսաժամանակագրությունը
Մեղադրյալների հայտարարություններ, Տրիբունալի նյութեր«Հանրային Տրիբունալի» փորձագետների կարծիքով, Հայաստանի վարչապետի գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան Հայաստանի ազգային շահերի դավաճանություն: Իր հանցագործությունները Նիկոլ Փաշինյանը չի թաքցրել և բազմիցս հրապարակայնորեն խոստովանել է դրանք:
«Նիկոլը Ղարաբաղը հանձնեց Ռուսաստանը թուլացնելու համար». Փաշինյանի սև երախտագիտությունը՝ կարծիք
Մեղադրյալների հայտարարություններ, Տրիբունալի նյութերԱյդ փաստաթղթով Լեռնային Ղարաբաղի պատկանելության հարցը միտումնավոր «բաց էր թողնված»։ Դա մի տեսակ «ջենտլմենական» համաձայնագիր էր, որը նշանակում էր, որ Ղարաբաղի կարգավիճակը ենթակա էր կողմերի միջև հետագա համաձայնեցման։
Մեղադրյալների հայտարարություններ, Տրիբունալի նյութեր, Նորություններ, Վկաներ«Նրա անիմաստ հայտարարություններն անտեսում են թուրք, գերմանացի, բրիտանացի, ամերիկացի և հայ գիտնականների կողմից Հայոց ցեղասպանության տասնամյակների պատմական ուսումնասիրությունները, ի թիվս այլոց, խոչընդոտում են հանուն Հայոց ցեղասպանության զոհերի համար արդարության շարունակվող պայքարին և ստեղծում վտանգավոր աշխարհաքաղաքական դինամիկա, հատկապես՝ վերջերս Ադրբեջանի կողմից Արցախի հայերի ցեղասպանության և Հայաստանի Հանրապետության հասցեին վերջինիս շարունակական սպառնալիքների համատեքստում»։
Նիկոլ Փաշինյան."Մենք փակում ենք Ղարաբաղի հարցը, ուրեմն ԵԱՀԿ Մինսկի խումբի անհրաժեշտությունը չկա"
Մեղադրյալների հայտարարություններ, Տրիբունալի նյութեր, ՆորություններՓաշինյան. "Չկա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն, ուրեմն չպետք է լինի այդ հակամարտությամբ զբաղվող կազմակերպություն" Մենք պատրաստ ենք խաղաղության պայմանագրի հետ միասին ստորագրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման փաստաթուղթը"։
Միքայել Մինասյան."Նիկոլ Փաշինյանին 5 միլիարդ դոլար են առաջարկել Ղարաբաղի համար"
Մեղադրյալների հայտարարություններ, Տրիբունալի նյութեր, ՎկաներՂարաբաղի համար 5 միլիարդ դոլար գումարն Ադրբեջանը առաջարկել էր Հայաստանի իշխանություններին 2018 թվականի հոկտեմբերին ՝ ազգային անվտանգության ծառայության այն ժամանակվա ղեկավար Արթուր Վանեցյանի միջոցով։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ նախկին նախագահի փեսա, Վատիկանում նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը ։
Մեղադրյալների հայտարարություններ, Տրիբունալի նյութերՆիկոլ Փաշինյանը պարզաբանեց իր "Արցախը Հայաստան է և վերջ" հայտարարության նշանակությունը. "Դուք ասացիք, որ Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված մասն է: Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ է նշանակում այդ հայտարարությունը: Դա ճիշտ չէ, քանի որ բանակցությունների միջազգային ձևաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է, և այն պետք է որոշի Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը։ Ինչու՞ է ձեր երկիրը ներգրավված բանակցային գործընթացում, եթե Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված մասն է:"
Մեղադրյալների հայտարարություններ, Տրիբունալի նյութերՍերժ Սարգսյանը գիտեր, որ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստվում է Արցախը հանձնել Ադրբեջանին։ Ունենալով բոլոր ռեսուրսներն ու հնարավորությունները ՝ ՀՀ երկրորդ նախագահը անհրաժեշտ քայլեր չձեռնարկեց "թավշյա հեղափոխությունը" ճնշելու համար։ Հետևաբար, Սերժ Սարգսյանը Նիկոլ Փաշինյանի հետ հավասար պատասխանատվություն է կրում 44-օրյա պատերազմի հետևանքների համար։
Մեղադրյալների հայտարարություններ, Տրիբունալի նյութերԳյանջա քաղաքի վրա որևէ ռազմական նշանակություն չունեցող հրթիռային հարձակումները տեղի են ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրամանով և իրագործվել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի ձեռքով: Ավելին, Նիկոլ Փաշինյանը 2020 թվականի հոկտեմբերի սկզբին մերժեց զինադադար հաստատելու ռուսական առաջարկները: Այս ամենը հանգեցրեց առաջին հերթին հրադադարի պայմանավորվածությունների խախտման և ռազմական գործողությունների շարունակման: Նիկոլ Փաշինյանը և Արայիկ Հարությունյանը պատասխանատվություն են կրում իրենց կայացրած որոշումների համար, որոնք 10.10.2020-ից մինչև 09.11.2020 թ.-ն հանգեցրեցին հայկական կողմի բազմաթիվ զոհերի և տարածքային կորուստների (ներառյալ Շուշի քաղաքը):
Մեղադրյալների հայտարարություններ, Տրիբունալի նյութեր"Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ ես՝ Սերժ Սարգսյանս, այլևս երբեք չեմ առաջադրվելու Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի պաշտոնի համար: Եթե վերջնական քննարկումների արդյունքում իմ ցանկությանը չհամապատասխանող ուղի ընտրվի, նկատի ունեմ պառլամենտական կառավարման մոդելը, ապա ես չեմ հավակնի նաև վարչապետի պաշտոնին: Վստահ եմ անգամ, որ մեկ մարդը երկու անգամից ավելի իր կյանքում չպիտի հավակնի ընդհանրապես երկրի կառավարման ղեկին Հայաստանում":
Մեղադրյալների հայտարարություններ, ՎկաներՎատիկանում Հայաստանի նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը ոչ միայն հայտարարել է կառավարության ղեկավարին և բազմաթիվ խորհրդարանականների դատելու անհրաժեշտության մասին, այլև խիստ քննադատության է ենթարկել նախագահ Արմեն Սարգսյանին:
Մեղադրյալների հայտարարություններ, Տրիբունալի նյութերԵթե իշխող Հանրապետական կուսակցությունն առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում մեծամասնություն ստանա, կառավարությունը կրկին կգլխավորի ներկայիս վարչապետ Կարեն Կարապետյանը: Այս մասին Երևանում ընթացող իշխող կուսակցության համագումարում հայտարարել է Հայաստանի նախագահ, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության ղեկավար Սերժ Սարգսյանը։
РИА Новости․ Փաշինյանը պատմել է, թե ինչի համար է իրեն պետք դատել
Մեղադրյալների հայտարարություններՓաշինյանը հայտարարել է, որ իրեն պետք է դատել ղարաբաղյան գործընթացի մանրամասները չբացահայտելու համար։
Մեղադրյալների հայտարարություններ86.600 քառ. կմ Ադրբեջանի տարածքները ներառում են նաև Լեռնային Ղարաբաղը. Փաշինյանը ՝ Արցախը Ադրբեջանի մաս ճանաչելու մասին