- բարձր ճշգրտության հրթիռային և հրետանային միջոցների զարգացում,
- հարվածային տեխնոլոգիաների արդիականացում,
- ռազմարդյունաբերության զարգացում՝ ներքին կարիքների առնվազն 25%-ի ապահովմամբ,
- պաշտպանության բյուջեի հասցնում ՀՆԱ-ի շուրջ 4%–ից բարձր մակարդակի։
Արտաքին վերլուծական կենտրոնները, այդ թվում Jamestown Foundation, արձանագրում էին, որ ծրագիրը նպատակ ուներ ստեղծելու ակտիվ զսպման համակարգ՝ հակառակորդին ոչ համաչափ վնաս հասցնելու կարողությամբ։
Հայաստանն ուներ պլան։ Ուներ փող։ Ուներ ժամանակ։ Բայց 2018-ի մայիսից հետո ծրագիրը փաստացի սառեցվեց։
Թանկարժեք կործանիչներ՝ առանց հրթիռների
2019-ին Երևանը պատվիրեց չորս Su-30SM կործանիչ։
Ինքնաթիռները Հայաստան հասան 2020-ին։ Սակայն դրանց համար կառավարվող հրթիռներ չգնվեցին։
Պաշտոնական հայտարարություններում խոսվում էր հաջող կիրառման մասին, բայց հետագայում պարզվեց՝ համապատասխան սպառազինություն պարզապես չկար։
Միևնույն ժամանակ, ըստ SIPRI տվյալների, 2020 թվականին Հայաստանի ռազմական ծախսերը հասել էին մոտ 635 միլիոն դոլարի։ 2019-ին ռազմական բյուջեն կազմում էր ՀՆԱ-ի մոտ 4.9%-ը։
Փող կար։ Բայց ռազմավարական առաջնահերթությունների և գնումների միջև կապը խզված էր։
Transparency International–ի պաշտպանական ոլորտի զեկույցներում Հայաստանը դասվում էր բարձր կոռուպցիոն ռիսկ ունեցող երկրների շարքում։ Պլանավորման և վերահսկողության մեխանիզմների բացակայությունը ստեղծում էր համակարգային խոցելիություն։
Բանակը՝ առանց տեխնոլոգիական հակազդման
2016 թվականի ապրիլյան պատերազմից հետո ակնհայտ էր դառնում դրոնների վճռորոշ դերը։ Սակայն մինչև 2020 թվականը Հայաստանը համակարգային ներդրում չարեց հարվածային ԱԹՍ-ների, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի և հակադրոնային պաշտպանության մեջ։
Ըստ հրապարակային հայտարարությունների՝ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանը 2020-ի հունիսին զգուշացրել էր թուրքական մասնակցության հավանականության մասին։ Նույն նախազգուշացումները փոխանցվում էին ԱԱԾ կողմից։
Բայց քաղաքական որոշումները չփոխվեցին։