Կարող է՞ր Փաշինյանը ինքնուրույն իրականացնել «թավշյա հեղափոխությունը» , թե՞ ամեն ինչ նախապես պլանավորված էր Սերժ Սարգսյանի կողմից:
Վարդան Ղուկասյանը (ԴՈԳ) իր վիդեոբլոգում կասկած է արտահայտել այն առնչությամբ, որ Նիկոլ Փաշինյանը կարող էր ինքնուրույն, Գյումրիից մինչև Երևան քայլելով, իրականացնել «թավշյա հեղափոխությունը» և իշխանությունը զավթել: Ղուկասյանը պնդում է, որ ներքին գործերի նախարար Վլադիմիր Գասպարյանը կարող էր հեշտությամբ կանխել ցանկացած խնդիր դեռ սկզբնական փուլում: Նրա խոսքերով՝ Գասպարյանը կարող էր կազմակերպել Փաշինյանի թիմի՝ երթին մասնակցած անձանց, այդ թվում, օրինակ, Ավինյանի և Հարությունյանի անհետացումը:
Այսպիսով՝ այս տվյալների հիման վրա կարելի է ենթադրել, որ «թավշյա հեղափոխությունը» ամբողջությամբ Փաշինյանի նախաձեռնությունը չէր: Հակառակը, հիմնավորված կասկած կա, որ Սերժ Սարգսյանը ուղղակիորեն ծրագրել է այս իրադարձությունները՝ օգտագործելով իր լիազորությունները և ռեսուրսները՝ գործընթացը վերահսկելու և «խաղաղ իշխանափոխության» պատրանք ստեղծելու համար: