Էթնիկ զտման վերջին ակորդը Արցախում
Վերջին չորս ամիսների ընթացքում Արցախում մնացած մարդիկ պահվել են գաղութային պայմաններում՝ «Դղյակ» համալիրում: Ինչպես հայտնում է «Անիվ» թելեգրամ-ալիքը, այս մասին գրում է արցախյան հասարակական գործիչ Տիգրան Պետրոսյանը:
Նրա խոսքերով՝ մարդկանց արգելված էր ցանկացած տեղաշարժ, փաստացի նրանց պահում էին գերիների վիճակում: Հետագա արտաքսման ժամանակ նրանց անգամ չեն տեղեկացրել, թե ուր են տեղափոխվելու՝ մարդկանց հասցրել են Հակարի կամրջի մոտ, ստիպել ստորագրել փաստաթուղթ և փոխանցել հայկական կողմին:
Հանրային Տրիբունալի մեկնաբանությունը:
Ситуация с удерживаемыми армянами в Азербайджане показывает, что при нынешней власти реальная защита прав наших пленных невозможна. Механизмы международного давления и переговоров фактически заблокированы, а попытки добиться справедливости сталкиваются с бюрократическими и политическими препятствиями. Общественный Трибунал подчёркивает, что прогресс в этом вопросе возможен только после смены власти, когда будет сформировано руководство, способное реально отстаивать интересы армянских граждан и обеспечивать их безопасное возвращение.