Այստեղ է թաքնված ընդդիմության ճակատագրական սխալը: Այո, Փաշինյանի թիմի կողմից հավաքված կոմպրոմատները մեծ մասամբ ճիշտ են։ Այո, հոգևորականության շատ ներկայացուցիչներ իսկապես խրված են.
• եկեղեցական գործունեության առևտրայնացման,
• իրենց հոգևոր աստիճանի հետ անհամատեղելի ցուցադրական սպառման մեջ:
Սակայն, սա որպես համակարգի կառուցողական քննադատության հնարավորություն օգտագործելու փոխարեն, ընդդիմությունը շտապում է պաշտպանել «վիրավորված քահանաներին»։ Եվ այդպիսով.
• կորցնում է ընտրողների վստահությունը. մարդիկ տեսնում են, որ ընդդիմությունը պաշտպանում է նրանց, ում իրենք վաղուց դատապարտում են,
• Փաշինյանի ջրաղացին ջուր է լցնում. փաստացի հաստատում «եկեղեցական կոռուպցիայի» մասին նրա նարատիվը,
• բաց է թողնում օրակարգն իր ձեռքը վերցնելու հնարավորությունը. բարեփոխումների քննարկման փոխարեն առաջարկում է միայն ստատուս քվոյի պաշտպանություն։
Ի՞նչ անել։ Իր ձեռքը վերցնել նախաձեռնությունը։
Ժամանակն է, որ ընդդիմությունը հասկանա. վարկաբեկված հոգևորականներին պաշտպանելը փակուղի է։ Այլընտրանքը եկեղեցական բարեփոխումների թեման իր ձեռքը վերցնելն է.
• Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին II-ին պահանջ ներկայացնել՝ կամավոր կերպով հրաժարվել գահից,
• առաջարկել թեկնածու չարատավորված հոգևորականներից (օրինակ՝ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին):
Նման մոտեցումը.
• կզրկի Փաշինյանին ՀԱԵ «շարքերի մաքրության համար պայքարի» մենաշնորհից,
• ցույց կտա ընտրողներին, որ ընդդիմությունը չի պաշտպանում «յուրայիններին», այլ՝ հանդես է գալիս համակարգային փոփոխությունների օգտին,
• կստեղծի նոր օրակարգ, որտեղ ընդդիմությունը կլինի ոչ թե հետևից հասնող, այլ՝ փոփոխությունների առաջնորդ։
Քանի դեռ ընդդիմությունը շարունակում է արձագանքել, Փաշինյանն է թելադրելու խաղի կանոնները։ Սակայն, եկեղեցական ճգնաժամը հնարավորություն է կոտրելու միտումը։ Դրա համար անհրաժեշտ է.