5 տարի առաջ սկսվեց 44-օրյա պատերազմը: Ո՞վ է պատասխան տալու Արցախի կորստի համար
2025 թվականի սեպտեմբերի 27-ին լրացավ 44-օրյա պատերազմի սկսվելու 5-ամյակը ։ Հայաստանի Հանրային Տրիբունալը բազմիցս անդրադարձել է 2020թ. Արցախյան պատերազմին: Պատերազմում պարտության պատասխանատվությունը կրում է ոչ միայն Նիկոլ Փաշինյանը, այլև նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ով Արևմուտքի հատուկ ծառայությունների աջակցությամբ կազմակերպել և իրականացրել է 2018թ.այսպես կոչված "թավշյա հեղափոխության" բեմականացումը, ինչի արդյունքում տապալել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը: Պատերազմում կրած պարտությունը քանդեց Հայաստանի անվտանգության համակարգը և երկիրը կանգնեցրեց գոյաբանական սպառնալիքի առջև։
5 տարի անց հայ հասարակության մեջ շատ հարցեր մնացին 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի բռնկման պատճառների, ռազմական գործողությունները դադարեցնելու ձախողված փորձերի, պատերազմում պարտության մեջ առանձին քաղաքական գործիչների և զինվորականների դերի մասին, որոնցից շատերի պատասխանները կարելի է գտնել Հայաստանի Հանրային Տրիբունալի նյութերում ։
Նշված նյութերի հիմնական թեզիսները և հղումները հրապարակում ենք ստորև:
2018 թվականի "թավշյա հեղափոխության" ձգանը հենց Սերժ Սարգսյանի վարչապետի պաշտոնում առաջադրվելու որոշումն էր: Ընդ որում, արդեն 2018 թվականի մայիսին ՀՀԿ-ականները, ինչպես նաև նախկին իշխանությունների հետ փոխկապակցված լրատվամիջոցները, պնդում էին, որ Նիկոլ Փաշինյանը զավթել է իշխանությունը Արցախը հանձնելու նպատակով ։
Ավելին՝ մեր նյութում ("Սերժ Սարգսյանի ՀՀ վարչապետ դառնալու որոշումը հանգեցրեց 44-օրյա պատերազմի")։
Սերժ Սարգսյանը գիտեր, որ "թավշյա հեղափոխության" արդյունքը լինելու է Արցախի հանձնումը
Այն, որ Սերժ Սարգսյանը գիտեր, այսպես կոչված, "թավշյա հեղափոխության" իրական նպատակների մասին, վկայում է 2018 թվականի մայիսի 1-ին իր ղեկավարած ՀՀԿ-ի կարկառուն ներկայացուցիչների ելույթների բովանդակությունը, երբ Հայաստանի խորհրդարանը քննարկում էր Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը հանրապետության վարչապետի պաշտոնում:
Արմեն Աշոտյանը ՀՀԿ-ական պատգամավորներին Նիկոլ Փաշինյանին վարչապետ ընտրելու պարտադրանքը անվանեց "Հայաստանի վերջի սկիզբ":
ՀՀԿ-ի ներկայացուցիչները հստակ գիտակցում էին, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի համապատասխանում գերագույն գլխավոր հրամանատարի դերին, և որ նրա իշխանության գալը Հայաստանն աղետի կտանի: Գիտակցելով դա՝ նրանք քվեարկեցին վարչապետի պաշտոնում Փաշինյանի թեկնածության օգտին։ Հետևաբար, Արմեն Աշոտյանը և ՀՀԿ-ի մյուս անդամներն անմիջականորեն պատասխանատու են Նիկոլ Փաշինյանի ապակառուցողական քաղաքականության հետևանքների համար։
Ունենալով բոլոր ռեսուրսներն ու հնարավորությունները ՝ ՀՀ երկրորդ նախագահը անհրաժեշտ քայլեր չձեռնարկեց "թավշյա հեղափոխությունը"ճնշելու համար։ Այն, մասին, որ Սերժ Սարգսյանը տեղյակ է եղել Արցախը հանձնելու Նիկոլ Փաշինյանի մտադրության մասին, վկայում է Գառնիկ Իսագուլյանը։
Ավելին՝ մեր նյութում  ("Դավաճանների սպասավորները. Մաս 2. Ինչի՞ մասին է լռում Արմեն Աշոտյանը")
Փաշինյանը միտումնավոր հրահրեց 44-օրյա պատերազմը
2018 թվականի բեմականացված «թավշյա հեղափոխության» արդյունքում իշխանության գալուց հետո Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նպատակաուղղված քայլեր ձեռնարկեց Ադրբեջանի հետ պատերազմ հրահրելու համար։ Որպես հետևանք՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը Թուրքիայի անմիջական աջակցությամբ լայնածավալ պատերազմ սկսեց Արցախի Հանրապետության դեմ։ Պատերազմում պարտվելուց հետո Նիկոլ Փաշինյանը, 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչելով, լեգիտիմ հիմք տվեց Իլհամ Ալիևին Արցախի վերջնական գրավման և հայ բնակչության էթնիկ զտման համար։
Նիկոլ Փաշինյանի հրապարակային հայտարարությունների հետահայաց տեսաժամանակագրությունը, որոնք վկայում են նրա նպատակաուղղված սադրիչ քաղաքականության մասին, ինչը հանգեցրեց Արցախի կորստին և հղի է Հայաստանի ու հայ ժողովրդի համար նոր աղետներով, հասանելի է հետևյալ մեր նյութում՝ "Սադրանքներից մինչև աղետներ. Նիկոլ Փաշինյանի դավաճանության հետահայաց տեսաժամանակագրությունը"
Նիկոլ Փաշինյան."Արցախը Հայաստան է և վերջ" Հանրային տրիբունալ ․ Փաշինյանը դավաճան է և վերջ։
2019 թվականի օգոստոսի 5-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ ունենալով Ստեփանակերտում, ասել է.
"Երբ խոսվում է ժողովրդական հեղափոխության մասին, պետք է հասկանալ համահայկական հեղափոխությունը, որովհետև ժողովուրդն ամբողջ հայ ժողովուրդն է, ինչպես Սահմանադրությամբ ամրագրված է դե յուրե և ինչպես է ամրագրված դե ֆակտո հեղափոխությամբ ։ Համահայկական հեղափոխությունը նշանակում է, որ հեղափոխությունը տեղի է ունեցել ոչ միայն Հայաստանում, այլև ողջ հայության մեջ":
Իր ելույթի ընթացքում վարչապետը բազմիցս կրկնել է "Արցախը Հայաստան է և վերջ" արտահայտությունը"
Փաշինյանի «Արցախը Հայաստան է և վերջ» արտահայտությունն իր էությամբ կազուս բելլի է, քանի որ փոխակերպում է ազգերի ինքնորոշման իրավունքը, որը տասնամյակներ շարունակ պնդում էր հայկական կողմը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում բանակցությունների ժամանակ, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և իր սահմանների անձեռնմխելիության իրավունքի։ Փաստորեն, Նիկոլ Փաշինյանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ բանակցությունները սկսելով «իր սեփական կետից», ի լուր աշխարհի հայտարարեց, որ Հայաստանը օկուպացրել է Ադրբեջանի տարածքը: Նման արտահայտությունն ընդունելի է լրագրողի, բայց ոչ՝ պետության ղեկավարի համար։
Ավելին՝ մեր նյութում ("Փաշինյանը դավաճան է և վերջ").
Նիկոլ Փաշինյանն անտեսեց ՀԱՊԿ-ի նախազգուշացումները
Վատիկանում Հայաստանի նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը պնդում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում վերջին պատերազմի սկսվելուց 26 օր առաջ Հայաստանի իշխանությունները ՀԱՊԿ-ից գաղտնի փաստաթուղթ են ստացել, որում նախազգուշացում է եղել առաջիկա պատերազմի, դրա բնույթի մասին, ինչպես նաև առաջարկ է եղել կանխարգելիչ ռեժիմում դաշնակիցների օգնությունը հայցել:
Ավելին՝ մեր նյութում ("Իրականացան 99% - ով ․ ինչու Նիկոլ Փաշինյանն անտեսեց ՀԱՊԿ-ի նախազգուշացումները")