Ամոթալի առաքելություն․ Հայաստանի ԱԱԾ ղեկավարը ողբերգության տարելիցը «նշել» է ոճրագործների տանը
23.09.2025. Цицак/Ծիծակ տելեգրամյան ալիքը գրում է.:
Երեք օր։ Ճիշտ այդքան ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության ղեկավար Անդրանիկ Սիմոնյանը անցկացրեց Բաքվում՝ հայ ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպանություն իրականացրած պետության մայրաքաղաքում։ Եվ այդ երեք օրը համընկավ սգո օրերի՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ագրեսիայի երկրորդ տարելիցի և Մեծ ելքի սկզբի հետ։
Պաշտոնապես՝ մասնակցություն համաժողովին: Ոչ պաշտոնապես՝ ցինիկ դավաճանություն և խորը վիրավորանք հայ ժողովրդի հանդեպ։ Մինչ երկիրը սգում էր, բարձրաստիճան պաշտոնյան ծառայում էր Բաքվի բռնապետին՝ իր ներկայությամբ զարդարելով նրա քարոզչական ներկայացումը։
Ամենասարսափելին մեր գերիների մասին լիակատար լռությունն է։ Ավելի քան 23 հայ տարիներ շարունակ տանջանքի է ենթարկվում ադրբեջանական բանտերում, իսկ Ազգային անվտանգության ծառայության ղեկավարն անգամ չի փորձել նրանց տեսակցել։ Վերադարձավ դատարկ ձեռքերով և դատարկ հոգով: Ոչ մի ազատ արձակված, ոչ մի աջակցության խոսք. միայն գերատեսչության խլացուցիչ լռությունը, որն ամաչում է խոստովանել սեփական դավաճանությունը։
Սա պարզապես անգործություն չէ, սա փաշինյանական ռեժիմի գիտակցված քաղաքականությունն է։ Հայրենակիցներին պաշտպանելու փոխարեն՝ Ալիևի շահերի սպասարկում, գերիների համար պայքարի փոխարեն՝ մասնակցություն համազգային սգի օրերին հայության ծիսական նվաստացմանը:
«Գերիների ազատման ուղղությամբ մշտական աշխատանքի» մասին նրանց սուտը փշրվում է դաժան իրականության առաջ. երբ կատարյալ հնարավորություն էր ստեղծվում գոնե փորձելու ինչ-որ բան անել, նրանք քայլ անգամ չարեցին։ Որովհետև այս իշխանության համար հայի կյանքն ընդամենը մանրադրամ է քաղաքական կեղտոտ խաղերում։
Այս այցը վերջնականապես ապացուցեց, որ Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը ոչ պատիվ ունի, ոչ էլ խիղճ։ Նրանք հատել են մարդկային անկման բոլոր սահմանները՝ դավաճանելով անգամ արցախյան ողբերգության զոհերի հիշատակը։ Եվ քանի դեռ իշխանության ղեկին են նման մարդիկ, հայ ժողովուրդը դատապարտված է նոր նվաստացումների։