Սերժ Սարգսյանի ՀՀ վարչապետ դառնալու որոշումը հանգեցրեց 44-օրյա պատերազմի
24.06.2021.
Սերժ Սարգսյանը BBC News Russian-ին տված հարցազրույցում խոստովանել է, որ ի հեճուկս իր խոստման՝ սահմանադրական բարեփոխումներից հետո վարչապետ դառնալու որոշում է կայացրել: Այս կապակցությամբ նա հայտարարել է:
"Ես պատրաստ էի կրել դավաճանի խարանը, բայց հարցը լուծել, որպեսզի մեզ նման ճակատագիր չհասներ ։ Ես չէի մտածում ոչ իմ վարկանիշի, ոչ էլ պատմության մեջ մնալու մասին ։ Ես մտածում էի խնդիրը լուծելու մասին ։ Իսկ ես անկեղծորեն ասում եմ, բոլորին ասել եմ և ձեզ կասեմ, որ ես մնացել եմ վարչապետ ՝ ընդառաջելով իմ գործընկերների կոչերին։"
Սերժ Սարգսյանը Նիկոլ Փաշինյանին մեղադրել է նաև 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմ հրահրելու մեջ.
"Նա մարտական գործողությունները դադարեցնելու բազմաթիվ հնարավորություններ ուներ։ Միանշանակ: Սրանք իմ ենթադրությունները չեն: Այդ մասին, ինչպես Դուք ասացիք, նշվել էր Ռուսաստանի նախագահի հայտարարություններում։ Բայց մինչ այդ էլ շատ կոպիտ սխալներ կային։ Մենք չենք պնդում, որ մարտական գործողությունները սկսվել են միայն ու միայն Հայաստանի սխալների հետևանքով։ Ոչ, Ադրբեջանը միշտ ցանկացել է հարցը լուծել ռազմական ճանապարհով, սակայն նրա գործողությունները երբեք չեն կարող լեգիտիմ համարվել առնվազն միջազգային հանրության համար, ինչպես տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 27-ի դրությամբ: Եվ փաստորեն միջազգային հանրության արձագանքն այնպիսին չէր, ինչպիսին պետք է լիներ։ Բայց ի՞նչ տեսանք սեպտեմբերի 27-ին և դրանից հետո։ Մեկ-երկու վախեցնող հայտարարություններ, որոնք չեն կարող խաղաղեցնել Ադրբեջանին և առավել ևս Թուրքիային։ Դրան նախորդել են ավելի ծանր սխալներ։ Թույլ տվեք նշել այն ծանր հանցագործությունները, որոնք կատարվել են իշխանության գալուց անմիջապես հետո։ Նրանք սկսեցին վարկաբեկել բանակը, այսինքն՝ այն հասցրին գրեթե անկազմակերպության։ Նրանց թվում էր, թե մարտական գործողություններ չեն լինելու, որովհետև իրենք ժողովրդավար են, որովհետև իրենք, ինչ ասենք, ժողովրդի մեծամասնության աջակցությունն են վայելում, լեգիտիմ են և այլն: Ո՜վ կարող է համարձակվել հարձակվել մի երկրի վրա, որտեղ խիստ ժողովրդավար և լեգիտիմ իշխանություն է: Իսկ մյուս, հարձակվող կողմի մոտ, ինչպես հետո էր ասում, բռնապետություն է։ Դրան հաջորդեց կոպիտ սխալը։ Ոչ միայն (Փաշինյանի խոսքերը) "Արցախը Հայաստան է և վերջ"։ Խոսքը այդ հայտարարության մասին չէ։ Այլ այն հայտարարության մասին, թե ինքը չի բանակցելու այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ղարաբաղը չի մասնակցում բանակցություններում։ Որքան տհաս պետք է լինել, որպեսզի չհասկանա, որ այդ պայմանը նա դնում է ոչ թե ադրբեջանցիների, այլ առաջին հերթին Մինսկի խմբի համանախագահների առաջ։ Որովհետեւ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ-ի նախագահները հինգ հայտարարություն են արել, որոնցում խոսել են ինչպես սկզբունքների, այնպես էլ՝ ձեւաչափի մասին։ Եվ ակնհայտ էր, որ Ղարաբաղը չէր կարող լիարժեք բանակցային կողմ դառնալ։ "Լիարժեք" ասելով Ես նկատի ունեմ իր դրոշով և նախագահով։ Դա բոլորովին անհնար էր: Հետո, ինչպես իրենք են անվանում, հաղթական ռազմական գործողությունները (2020 թվականի ամռանը), իսկ իմ կարծիքով՝ կործանարար գործողությունները, որոնք ուղղակի անկյուն մղեցին Ադրբեջանին, և Ադրբեջանն անպայման պետք է ինչ-որ բան ձեռնարկեր"։
Կարևոր է նշել, որ 2018 թվականի "թավշյա հեղափոխության" ձգանը հենց Սերժ Սարգսյանի վարչապետի պաշտոնում առաջադրվելու որոշումն էր: Ընդ որում, արդեն 2018 թվականի մայիսին ՀՀԿ-ականները, ինչպես նաև նախկին իշխանությունների հետ փոխկապակցված լրատվամիջոցները, պնդում էին, որ Նիկոլ Փաշինյանը զավթել է իշխանությունը Արցախը հանձնելու նպատակով ։
2018 թվականի մայիսի 1-ին Ազգային ժողովում վարչապետի ընտրությանը նվիրված արտահերթ նիստում ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արման Սաղաթելյանը վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանին հարց ուղղեց իրեն վերագրվող հայտարարության մասին, ըստ որի Արցախի շուրջ ազատագրված տարածքները պետք է հանձնվեն: Նիկոլ Փաշինյանը դա որակեց որպես ապատեղեկատվություն և հիշեցրեց այդ տեղեկությունը հերքող իր նախորդ հայտարարությունների մասին:
Այս մասին հայտարարություն է արել ինքը ՝ Նիկոլ Փաշինյանը․
"2018 թվականի մայիսից ես դեռ մեկ շաբաթ է, ինչ զբաղեցրել եի վարչապետի պաշտոնը, նրանք (խոսքը նախկին իշխանությունների մասին է – խմբ.) ասում էին, որ ես եկել եմ հողերը հանձնելու ։ Այդ թղթերը դեռ իմ սեղանին չէին, բայց նրանք պնդում էին, թե իբր ես եկել եմ հողերը հանձնելու ։ Ինչու Որովհետև գիտեին, թե ուր տարավ բանակցային գործընթացը"․ գրում է Sputnik Армения-ն։
Այն մասին, որ Սերժ Սարգսյանը իշխանությունը "սկուտեղի վրա" հանձնել է Նիկոլ Փաշինյանին, 01.10.2024 Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտարարել էր Ալեն Սիմոնյանը:
Այսպիսով, Սերժ Սարգսյանը գիտեր, որ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստվում է Արցախը հանձնել Ադրբեջանին։ Ունենալով բոլոր ռեսուրսներն ու հնարավորությունները, ՀՀ երկրորդ նախագահը անհրաժեշտ քայլեր չձեռնարկեց "թավշյա հեղափոխությունը"ճնշելու համար։ Հետևաբար, Սերժ Սարգսյանը Նիկոլ Փաշինյանի հետ հավասար պատասխանատվություն է կրում 44-օրյա պատերազմի հետևանքների համար։