Նիկոլ Փաշինյան․ "Արցախը Հայաստան է և վերջ"
Никол Пашинян на Втором Парижском форуме мира
05.08.2019.
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ստեփանակերտում հանդես է եկել ելույթով, որի ընթացքում հնչեցրել է մի շարք կոչեր:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երկուշաբթի օրը ելույթ է ունեցել Ստեփանակերտում, որի ընթացքում հանդես է եկել մի շարք կոչերով: "Երբ խոսվում է ժողովրդական հեղափոխության մասին, պետք է հասկանալ համահայկական հեղափոխությունը, որովհետև ժողովուրդն ամբողջ հայ ժողովուրդն է, ինչպես Սահմանադրությամբ ամրագրված է դե յուրե և ինչպես է ամրագրված դե ֆակտո հեղափոխությամբ ։ Համահայկական հեղափոխությունը նշանակում է, որ հեղափոխությունը տեղի է ունեցել ոչ միայն Հայաստանում, այլև ողջ հայության մեջ", — ասաց նա ։ Իր ելույթի ընթացքում վարչապետը բազմիցս կրկնել է "Արցախը Հայաստան է և վերջ" արտահայտությունը"․ գրում է ՄՏԳ Նովոստի-Արմենիան
06.08.2019.
"Փաշինյանը հայտարարեց, որ համաձայն չէ այն պնդման հետ, որ կապիտալն ու ներդրումները հայրենիք չունեն։ Նրա խոսքով՝ հայկական կապիտալը հայրենիք ունի՝ դա Հայաստանն ու Արցախն են, և դրա մասին բազմաթիվ վկայություններ կան ՝ Քըրք Քըրքորյան, Վաչե Մանուկյան, Էդուարդո Էռնեկյան, Սամվել Կարապետյան, Ռուբեն Վարդանյան և շատ ուրիշներ"․ գրում է Գոլոս Արմենի
12.11.2019.
"ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեքշաբթի Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովում ունեցած ելույթի շրջանակներում, ի պատասխան հայկական Վարդենիսում ծնված ադրբեջանցի բլոգեր Բախտիյարի հարցին, պարզաբանել է իր Արցախը Հայաստան է և վերջ" հայտարարության իմաստը"․ հայտնում է ՄՏԳ Նովոստի-Արմենիան։
"Դուք ասացիք, որ Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված մասն է։ Դա ճիշտ չէ, քանի որ բանակցությունների միջազգային ձևաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է, և այն պետք է որոշի Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը։ Ինչու՞ է ձեր երկիրը ներգրավված բանակցային գործընթացում, Եթե Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված մասն է:",- մեջբերում է Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը ՄՏԳ Նովոստի-Արմենիան։
Ինչ վերաբերում է իր հայտարարությանը, վարչապետը նշել է, որ դա արել է մեկ տարի անց ՝ ակնկալելով իր այն հայտարարության պատասխանը, որ հակամարտության լուծումը պետք է ընդունելի լինի Արցախի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
"Ես անձամբ խնդրել եմ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին նման հայտարարություն անել ։ Բայց, ցավոք, ադրբեջանական ղեկավարությունը շարունակում է հայտարարել, որ Զանգեզուր-Սյունիքը Ադրբեջանի մաս է կազմում, Երևանը ՝ անկախ Հայաստանի մայրաքաղաքը, ադրբեջանական քաղաք է, Իսկ Սևանա լիճը ՝ ադրբեջանական", – պատասխանեց վարչապետը ։
19.07.2025.
Օկուպացված Շուշիում անցկացվող մեդիա-ֆորումի շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ծաղրել է Նիկոլ Փաշինյանին՝ ասելով․
«Ահա այս մարզադաշտում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով հիմա ասում է, թե պետք էր ավելի վաղ ճանաչեինք Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս, 2019 թվականի ամռանը մեծ հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց, թե Ղարաբաղը Հայաստան է և վերջ։ Այդ կերպ, ինչպես ասում են, ինքն իր ձեռքով իր համար դժվար կյանք ապահովեց»,- ասել է Ալիևը։