«Փաշինյանը ճիշտ է, ես սխալվեցի». Սարգսյանն առանց կռվի զիջեց իշխանությունը
Երկրի խորհրդարանի կողմից ընտրված ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանը 2018 թվականի ապրիլի 23-ին հրաժարական է տվել:
"Դիմում եմ փողոցներում «Մերժիր Սերժին» կոչով օր ու գիշեր կանգնածներին և փակ փողոցներով այս օրերին դժվարությամբ աշխատավայր հասնող և իրենց պարտքն անտրտում իրականացողներին․․․Նիկոլ Փաշինյանը ճիշտ էր։ Ես սխալվեցի։ Ստեղծված իրավիճակն ունի մի քանի լուծում, բայց դրանցից ոչ մեկին ես չեմ գնա։ Դա իմը չէ։ Ես թողնում եմ երկրի ղեկավարի` Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը։ Խաղաղություն, ներդաշնակություն և տրամաբանություն մեր երկրին:",- ասված է Սերժ Սարգսյանի հայտարարության մեջ:
Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի պահանջով ընդդիմության հանրահավաքները Երևանում մեկնարկել են ապրիլի 16-ին:
Ապրիլի 22-ին Երևանի Մարիոթ հյուրանոցում փորձ արվեց իբր բանակցություններ վարել Սարգսյանի և ընդդիմության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանի միջև, որոնք իրականում բեմականացում էին ։
«Հանուն ինքնիշխանության վերականգնման» նախաձեռնության համակարգող, պաշտոնաթող գնդապետ Հայկ Նահապետյանը նշեց, որ հանրահավաքները պարունակում են ԱՊՀ և Մաղրիբի երկրներում Արևմուտքի իրականացրած գունավոր հեղափոխությունների տարրեր։ Ցարգրադին տված հարցազրույցում Նագապետյանն ասել է.
Ժաննա Շարպի՝ «Բռնապետությունից դեպի ժողովրդավարություն» մեթոդներով Հայաստանում այս օրերին ավելի քան 70 քայլ է արվել։ Նրանք, ովքեր իրականացրել են (հեղափոխությունը) հստակ ու ճշգրիտ պատկերացում ունեին, և նրանք հաշվարկել էին այդ ամենը։ Սա տեսանք Հարավսլավիայում, Եգիպտոսում, Սիրիայում։ Ես երբեմն ասել եմ, որ այս բոլոր հեղաշրջումների իմաստը Ռուսաստանի ողջ պարագծով հարվածելու Արևմուտքի և մասնավորապես ԱՄՆ-ի փորձերն են, քանի որ «չհայտարարված պատերազմ» է ընթանում։ Բնականաբար, Հայաստանը՝ որպես Ռուսաստանի դաշնակից, Արևմուտքի հարձակման թիրախներից մեկն է»։