• ընդլայնվում էր քարոզիչների շրջանակը՝ ՀՀՇ-ի ինչպես ակնհայտ, այնպես էլ թաքնված կողմնակիցների,
• նպատակաուղղված աշխատանք էր տարվում նոր կադրերի դաստիարակման ուղղությամբ,
• ստեղծվում էին կառուցվածքային «ստորաբաժանումներ», ինչպես՝ «Նոր ուղի» շարժումը,
• բացվում էին կեղծ գիտական կենտրոններ, ինչպես՝ «Արմատ» ակումբը, և բացահայտորեն հակահայկական նարատիվներ քարոզող մեդիա հարթակներ:
Այս գաղափարական ճակատն ասոցացվում էր առաջին նախագահի և նրա մերձավոր շրջապատի՝ Ժիրայր Լիպարիտյանի, Վանո Սիրադեղյանի, Կտրիճ Սարդարյանի և Աշոտ Բլեյանի անվան հետ։ Սակայն, նույնիսկ մակերեսային վերլուծությունը ցույց էր տալիս՝ այս արշավի հետևում կանգնած էր արտաքին համակարգող։ Չափազանց համակարգված , չափազանց հետևողական էր ազգի հիմնական արժեքների վրա հարձակումը:
Թե ով էր այս ծրագրի պատվիրատուն, քննարկման առարկա է մնում: Սակայն, խոսուն ակնարկներ են պարունակում արևմտյան քաղաքական գործիչների հրապարակային հայտարարությունները: Հատկանշական է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթրոուբ Թելբոթի 1999 թվականի աշնանը Հարվարդի համալսարանում ունեցած ելույթը: Իր ելույթում ամերիկացի դիվանագետը փաստացի ներկայացրել է այն գաղափարական մոդել, որը նրանք փորձում էին ներդնել հետխորհրդային պետություններում.
«…Հեղափոխական փոփոխություններ են տեղի ունեցել նաև Ռուսաստանի առնչությամբ, այսինքն՝ պետականության որպես գաղափարի։ Այսօր Ռուսաստանում այն, ինչ ես անվանում եմ «գաղափարախոսության անհրաժեշտության գաղափարախոսություն», աստիճանաբար անհետանում է… Միասնական ազգային գաղափարախոսության մշակման նախագիծը տապալվեց։ Ինձ համար դա դրական նշան է… Բայց, ամենագլխավորը, ցանկացած երկրի համար լավ է, երբ հասարակությունն ու պետության կառավարման համակարգը բազմաշերտ են, բազմակարծիք և, ինչն ամենակարևորն է, ազատ այնքան, որ որևէ միասնական գաղափարախոսություն ներդնելու անհրաժեշտություն կամ նույնիսկ հնարավորություն չառաջանա»։
Այս թեզիսում արտաքին խաղացողների տրամաբանության ըմբռնման բանալին է.
• Ինքնության ոչնչացում։ Ազգային գաղափարախոսությունից հրաժարումը մեկնաբանվում է ոչ թե որպես թուլություն, այլ՝ «առաջընթաց»։
• Բազմակարծությունը որպես կազմալուծման գործիք։ Հասարակական ուժերի բազմակողմանիությունը ներկայացվում է որպես առաքինություն, թեև գործնականում հանգեցնում է պետական կառավարման կաթվածահարության։
• Ազգային գաղափարի արգելք։ Միասնական գաղափարի բացակայությունը երկիրը խոցելի է դարձնում արտաքին ազդեցության համար։
Համադրելով այս դրույթները 1990-2000-ական թթ․ Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ՝ անհնար է չնկատել զուգահեռները։ Տեր-Պետրոսյանի այդ նույն «փորձնական փուչիկները», ՀՀՇ ցանցի և դրա մասնաճյուղերի զարգացումը, ազգային արժեքների դեմ մեդիա արշավները տեղավորվում է Թելբոթի նկարագրած մոդելի մեջ։
Արդյունքում առանձին սադրիչ հայտարարությունները վերածվեցին ազգային ինքնությունն ապամոնտաժելու համակարգային ծրագրի։ Եվ եթե ներքին կատարողները գործում էին բացահայտ, ապա հիմնական կուրատորները նախընտրում էին մնալ ստվերում՝ սահմանափակվելով «բազմակարծություն առանց գաղափարախոսության» օգտին «տեսական» մեկնաբանություններով՝ միևնույն ժամանակ չմոռանալով Հայաստանում ներդնել տոտալիտար աղանդներ՝ գերգաղափարականացված, բայց իրենց կողմից վերահսկելի միավորներ։
Այսօր վերլուծելով այս իրադարձությունները՝ կարևոր է ոչ միայն փաստերն արձանագրել, այլև հասկանալ․ գաղափարական պատերազմը վերացական սպառնալիք չէ, այլ աշխարհաքաղաքականության իրական գործիք: Եվ դրա հետևանքները Հայաստանի համար շատ ավելի կործանարար էին, քան կարող էր թվալ առաջին հայացքից։
2008 թվականին քաղաքական մանևրման էստաֆետը ընդունեց Սերժ Սարգսյանը՝ Արցախյան պայքարի ակտիվ մասնակիցը։ Թուրքիայի հետ նրա սիրախաղեր սկիզբ դրեցին մերձեցման գործընթացի, որի գինը, ըստ էության, կարող էին Լեռնային Ղարաբաղի և Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում զիջումները լինել։ Իսկ հետո հետևեց ներքին խաբեությունը․ վարչապետի պաշտոնին չհավակնելու խոստումը վերածվեց սահմանադրական բարեփոխումների և սեփական թեկնածության առաջադրման խորամանկ հնարքի։ Այս գործողությունն էլ հանդիսացավ այն ազդակը, որը հանգեցրեց 2018 «թավշյա հեղափոխությանը» և Նիկոլ Փաշինյանին իշխանության փոխանցմանը։
WikiLeaks-ի գաղտնազերծված փաստաթղթերը լույս են սփռում այն իրադարձությունների վրա, որոնք տասնամյակներ շարունակ մեծ քաղաքականության տեսադաշտից դուրս էին մնացել: Դրանք հնարավորություն են տալիս տեսնել, թե ինչպես էր իր նախագահությունից շատ առաջ Սերժ Սարգսյանը կառուցում արտաքին քաղաքական մանևրներ, որոնք կարող են արմատապես փոխել Հայաստանի զարգացման վեկտորը։
Դեռևս 2007 թվականին, երբ Սերժ Սարգսյանը նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք զբաղեցնում էր վարչապետի պաշտոնը, տեղի ունեցան իրադարձություններ, որոնց մասին հայտնի դարձավ միայն դիվանագիտական հեռագրերի արտահոսքի շնորհիվ: ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ջոզեֆ Փենինգթոնը գաղտնի ուղերձում նկարագրել է ամերիկացի դիվանագետների հանդիպումը Սարգսյանի մերձավոր համախոհների հետ։
Գործողության վայրը՝ երևանյան սովորական սրճարան: Մասնակիցները՝ վարչապետի ավագ խորհրդական Միքայել Մինասյան (փաստացի ՝ Սարգսյանի աշխատակազմի ղեկավարն ու փեսան) և օգնական Լևոն Մարտիրոսյան: Մեկուկես ժամ անկաշկանդ զրույցի և խմիչքի շուրջ քննարկվել են հարցեր, որոնցից կախված էր երկրի ապագա ճակատագիրը:
Ըստ փաստաթղթի՝ Սարգսյանի բանագնացներն ամերիկյան կողմին են ներկայացրել մի շարք սկզբունքային պարտավորություններ․
• Շրջադարձ Թուրքիայի հետ հարաբերություններում. Սերժ Սարգսյանը պատրաստակամություն է հայտնել երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց սկսել՝ ԱՄՆ-ի երաշխիքներով: Սա ենթադրում էր պաշտոնական դիրքորոշման վերանայում Հայոց ցեղասպանության հարցում, որը հսկայական խորհրդանշական և քաղաքական նշանակություն ունի հայ հասարակության համար։
• Անկախ լրատվամիջոցների նկատմամբ ճնշման դադարեցում։ Խոսքը «Ազատություն» ռադիոկայանի նկատմամբ հետապնդումների դադարեցման մասին էր, որի ղեկավարը Հրայր (Հարրի) Թամրազյանն էր՝ նախկին նախագահ Լևոն Տեր Պետրոսյանի մտերիմը։ Դա կարող էր դեպի խոսքի ավելի մեծ ազատությանն ուղղված քայլ հանդիսանալ:
• Իրանական էներգետիկ տարանցման արգելափակում։ Սարգսյանը երաշխավորել է, որ Հայաստանի տարածքը չի օգտագործվի Իրանի էներգակիրների փոխադրման համար՝ հարց, որն ակնհայտ աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ ուներ Արևմուտքի և Իրանի դիմակայության համատեքստում։
Այսինքն, ըստ էության, Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի նախագահ ընտրվելուց առաջ հավաստիացրել Է ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելության ներկայացուցիչներին, որ ինքն իր արտաքին քաղաքականությունը կառուցելու է այն սկզբունքներով, որոնց պատճառով Լևոն Տեր-Պետրոսյանը 1998 թվականին հրաժարական տվեց։
Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը 2018 թվականին սկսվեց փոփոխությունների հնչեղ խոստումներով և ազնվության կոչով։ Նրա հայտնի բոցաշունչ ելույթը Ստեփանակերտում՝ «Արցախը Հայաստան է ու վերջ», հնչեց որպես անկոտրում պատգամ նոր ապագային հավատալու պատրաստ ժողովրդին: Էյֆորիան, սակայն, կարճատև էր։ Նրա կողմից հրահրված 2020 թվականի պատերազմում ջախջախիչ պարտությունն անողոքաբար խորտակեց այդ հույսերը՝ թողնելով միայն հիասթափության դառը մոխիրը։
Քաղաքական դրամայի գագաթնակետը 2022 թվականի Պրահայի համաձայնություններն էին։ Փաշինյանի ստորագրությունը փաստաթղթերի տակ, որոնք փաստացի ճանաչում էին Արցախն Ադրբեջանի մաս, ազգային դավաճանության սիմֆոնիայի վերջին և ամենակեղծ ակորդը դարձավ։ Այս որոշումն առոչինչ դարձրեց ինքնորոշման իրավունքի համար մի ամբողջ ժողովրդի երկարամյա անձնուրաց պայքարն ու անթիվ զոհերը։
Այսօր ակնհայտ է դառնում, որ Փաշինյանը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի քաղաքականության հետևորդն է, որի համար ազգային գաղափարախոսությունն ընդամենը «կեղծ կատեգորիա» էր, ինչպես նաև Սերժ Սարգսյանի, ով գործնականում սկսեց իրականացնել Տեր-Պետրոսյանի ՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու գաղափարական ծրագիրը։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարությունն այսօր իրականացնում է «Իրական Հայաստան» նախագիծը, որի նպատակն է ստիպել ժողովրդին մոռանալ իր պատմությունը և հրաժարվել իր արմատներից: