Ժխտելով Ցեղասպանությունը՝ Փաշինյանը Հայաստանը տանում է թուրքական յաթաղանի տակ
«Մարդ ու անասուն իրարից ջոկվում են հիշողությամբ: Հիշողությունը դրած է անասունի ու մարդու արանքում: Հիշողության մեջ ես՝ ուրեմն վառվում ես, մարդ ես, հաշիվներ ունես, անհանգիստ ես և հիշողության մեջ չես՝ հրեն բաց դաշտում կովն արածում է առանց հիշողությունների, իսկ հորթին երեկ են մորթել»։
Հրանտ Մաթևոսյան
Նիկոլ Փաշինյանի կառավարման շրջանը այլ կերպ, քան հայ ժողովրդի պարտությունների և նվաստացումների շարան, անվանել հնարավոր չէ։ Մի՞թե կարող է ավելի նվաստացուցիչ բան լինել, քան այն, երբ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական ղեկավարությունն իր գործողություններով զրոյացնում է Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար տասնամյակներ տարվող ողջ պայքարը։ Եվ դա ոչ միայն բազմաթիվ երկրների կողմից Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստի ճանաչման, այլև՝ դրա ժխտումը քրեականացնելու պարագայում։ Հայաստանի կառավարությունը ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, իր «Խաղաղության դարաշրջան» հայեցակարգի շրջանակներում հայ ժողովրդին պատմական հիշողությունից զրկելու նպատակաուղղված քաղաքականություն է վարում: Արտահայտվելով Հրանտ Մաթևոսյան խոսքերով ՝ «թավշյա իշխանությունը» փորձում է ստիպել հայ ժողովրդին մոռանալ իր զոհված անմեղ զավակներին և վերածվել «անասունի», որը «բաց դաշտում արածում է առանց հիշողությունների», «չի անհանգստանում» Ցեղասպանության կրկնության համար և «հաշիվներ» չունի իր դահիճների հետ։ 2024 թվականի ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ Նիկոլ Փաշինյանի տգետ, հակագիտական, հակաքաղաքակրթական ուղերձն արդեն ամեն ինչ ասում է։ Մեջբերում ուղերձից․
«Այս մասշտաբային ողբերգությունը տեղի ունեցավ առաջին աշխարհամարտի տարիներին, և պետականություն չունեցող, պետականությունը հարյուրամյակներ առաջ կորցրած, պետականության ավանդույթն, ըստ էության, մոռացած հայ ժողովուրդն աշխարհաքաղաքական խարդավանքների ու սին խոստումների զոհ դարձավ՝ զուրկ լինելով առաջին հերթին աշխարհն ու նրանում գործող կանոններն իրեն հասկանալի դարձնելու ընդունակ քաղաքական մտքից»։
Ըստ էության, Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի Հանրապետության անունից Թուրքիայի վրայից հանեց Հայոց ցեղասպանության համար պատասխանատվությունը՝ միաժամանակ «մասշտաբային ողբերգության» մեջ մեղադրելով աշխարհաքաղաքական դերակատարներին և միամիտ հայ ժողովրդին, որը «զուրկ էր քաղաքական մտքից»։
Պատմական հիշողությունից Հայաստանի կառավարության հրաժարվելու խոսուն վկայություն է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը, որը նա արեց 2024 թվականի ապրիլի 23- ին՝ Ցեղասպանության տարելիցի նախօրեին:
«Տարածաշրջանում նոր կարգ է հաստատվում, ժամանակն է անհիմն հիշողությունները մի կողմ թողնել։ Միշտ ավելի լավ է գործել ժամանակի իրողություններին համապատասխան, քան հիմնվել շինծու իրականության վրա, Փաշինյանը դա հասկացել է»,- Էրդողանի խոսքերը մեջբերում է «Ինտերֆաքսը»